- Slovensko hlási rekordne nízku nezamestnanosť.
- Nízka nezamestnanosť môže prinášať niektoré problémy.
- Podobný pokles zaznamenali aj ostatné krajiny v EÚ.
Nezamestnanosť v Európskej únii (EÚ) klesá na historické minimum a výnimkou nie je ani Slovensko. Dokonca takmer polovica členských krajín má nižšiu mieru nezamestnanosti ako Slovenská republika, uvádza správa denníka Pravda. Má to však jeden podstatný háčik.
Nezamestnanosť je rekordne nízka
Nezamestnanosť u nás dosahuje 5,2 %, čo je historicky najnižšia zaznamenaná hodnota od vzniku republiky. Podľa správy Štatistického úradu SR trend znižovania sa udržal posledné tri roky. Medziročne došlo k poklesu ľudí bez práce o takmer 15 000 a celkové číslo sa priblížilo k hranici 140 000.
Graf nižšie zobrazuje zmeny počtu nezamestnaných. Počas druhého kvartálu tohto roku došlo medziročne k poklesu o 9,6 %, čo predstavuje približne 142 700 ľudí. Z tohto čísla najviac zaberá až 64 % dlhodobo nezamestnaná skupina obyvateľstva (rok a viac bez práce).
Vyšší nárast nastal len v Prešovskom kraji, kde je nezamestnanosť stále nad 10 %. Naopak, pokles nezamestnaných sme identifikovali v 5 z 8 krajov. Najvyšší relatívny medziročný úbytok bol zaznamenaný v Žilinskom kraji o približne 20 %.
Rovnaký trend môžeme pozorovať v celej EÚ, kde došlo k poklesu na 5,9 % za september 2024. V eurozóne je hodnoty o čosi vyššie na úrovni 6,3 %. Eurostat odhaduje, že 13,042 milióna osôb v EÚ, z toho 10,884 milióna v eurozóne (EA), bolo v septembri 2024 nezamestnaných. V porovnaní s augustom 2024 sa nezamestnanosť v EÚ zvýšila o 61 000 a o 13 000 v eurozóne. V porovnaní so septembrom 2023 sa nezamestnanosť znížila o 226 000 v EÚ a o 330 000 v eurozóne.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Prečo môže byť nízka nezamestnanosť negatívna?
Nízka nezamestnanosť sa môže na prvý pohľad javiť ako pozitívny jav, no môže prinášať niektoré problémy, najmä v prípade, že je nezamestnanosť extrémne nízka. Tu sú hlavné dôvody:
- Nedostatok pracovnej sily – Firmy nemajú dostatok zamestnancov na obsadenie voľných pozícií, čo môže brzdiť ich rast a znižovať konkurencieschopnosť.
- Inflácia – Vyššie mzdy (v dôsledku boja o zamestnancov) a nedostatok pracovníkov môžu zvýšiť ceny tovarov a služieb, čo znižuje kúpnu silu obyvateľstva.
- Zníženie produktivity – Zamestnávatelia môžu byť nútení zamestnať menej kvalifikovaných pracovníkov alebo neefektívne alokovať pracovné zdroje, čo môže znížiť produktivitu firiem.
- Preťaženie existujúcich zamestnancov – Nedostatok pracovníkov môže viesť k preťaženiu tých, ktorí už v sektore pracujú, čo môže spôsobovať stres, vyhorenie a zníženie kvality práce.
- Spomalenie inovácií – Firmy, ktoré čelia nedostatku pracovníkov, sa musia viac sústrediť na každodennú prevádzku namiesto investovania do výskumu, vývoja a inovácií.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: