Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na posteľ. V predaji bola až dva roky

  • Na situáciu promptne zareagovala aj spoločnosť Kondela, ktorá posteľ distribuovala na slovenskom trhu.
  • Medzi najčastejšie riziká patria možné poranenia hlavy, trupu a končatín.
  • Pokiaľ posteľ máte doma, mali by ste ju prestať používať.
Novinky Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na posteľ
Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na posteľ. Zdroj: Shutterstock.com/Danielcc, Mix and Match Studio
BitmarketsBitmarkets

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) vydala závažné varovanie pre spotrebiteľov. Na slovenskom trhu sa takmer dva roky predával nebezpečný výrobok, ktorý môže predstavovať vážne riziko pre zdravie používateľov.

Ide o jednolôžkovú posteľ značky Emio, ktorá sa predávala v období od októbra 2022 do júla 2024.

Posteľ môže spôsobiť zranenia

Nebezpečný výrobok z Poľska sa na prvý pohľad tvári ako bežná posteľ s úložným priestorom. Model typu 04 v rozmere 90 × 200 centimetrov, vyhotovený v kombinácii sonoma dub a biela, však skrýva závažné konštrukčné nedostatky, ktoré môžu viesť k vážnym zraneniam.

„Pri bežnom používaní postele môže dôjsť k viacerým typom poranení. Spotrebitelia sú ohrození najmä ostrými hranami, s ktorými prichádzajú do kontaktu. Ešte závažnejším problémom je nedostatočné konštrukčné riešenie, ktoré môže viesť k prasknutiu a vytrhnutiu podpornej lišty,” uviedla SOI vo svojom stanovisku.

Medzi najčastejšie riziká patria možné poranenia hlavy, trupu a končatín. „Používatelia sa vystavujú nebezpečenstvu pomliaždenín, tržných či rezných rán,” varuje inšpekcia. Práve pre tieto zistenia bol výrobok označený ako nebezpečný a musí byť stiahnutý z predaja.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Reaguje aj predajca postele

Na situáciu promptne zareagovala aj spoločnosť Kondela, ktorá posteľ distribuovala na slovenskom trhu. „Na základe vykonaných skúšok sme pristúpili k okamžitému pozastaveniu predaja a začali sme proces spätného prevzatia výrobku od zákazníkov,” informovala spoločnosť prostredníctvom svojej webovej stránky.

Pre spotrebiteľov, ktorí si tento model postele zakúpili, má SOI jasné odporúčanie – výrobok by mali okamžite prestať používať. „V záujme ochrany zdravia odporúčame zákazníkom, aby posteľ prestali používať a kontaktovali predajcu ohľadom vrátenia peňazí,” zdôrazňuje inšpekcia.

Zákazníci, ktorí vlastnia uvedený model postele, môžu kontaktovať predajcu a uplatniť si nárok na vrátenie peňazí. Je pritom dôležité konať čo najskôr, aby sa predišlo prípadným zraneniam či úrazom.

Okrem postele však spoločnosť Kondela upozorňuje aj na svetelné reťazce, ktoré taktiež musel stiahnuť z predaja. Pri testovaní týchto výrobkov sa zistilo vážne bezpečnostné riziko. Výrobky, ktoré sa bežne používajú na sviatočnú výzdobu domácností, môžu predstavovať smrteľné nebezpečenstvo pre svojich používateľov.

Priame ohrozenie života

Na základe dôkladných laboratórnych skúšok sa preukázalo, že tieto svetelné reťazce predstavujú priame ohrozenie života. Hlavným rizikom je možnosť úrazu elektrickým prúdom, ktorý môže mať fatálne následky.

Pre všetkých majiteľov týchto svetelných reťazcov platí jednoznačné odporúčanie – výrobok okamžite odpojiť z elektrickej siete a prestať používať. „Vyzývame všetkých zákazníkov, aby v záujme vlastnej bezpečnosti prestali tieto svetelné reťazce používať a vrátili ich do predajne,” zdôrazňujú kontrolné orgány.

Predajcovia sa zaviazali k plnej refundácii kúpnej ceny. „Zákazníkom vrátime celú sumu, ktorú za výrobok zaplatili, a to aj bez potreby predloženia dokladu o kúpe. Navyše preplatíme aj všetky náklady spojené s vrátením nebezpečného výrobku,” ubezpečujú predajcovia.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.