- Niektoré obce, na rozdiel od iných, neposkytujú zníženie alebo odpustenie poplatku pre seniorov či osoby v hmotnej núdzi.
- Občania môžu aktívne ovplyvniť výšku poplatkov za odpad.
- Zákon automaticky predpokladá tvorbu odpadu všetkými osobami, ktoré sú oprávnené užívať nehnuteľnosť.
Množstvo občanov sa sťažuje na vysoké poplatky za komunálny odpad, ktoré musia platiť aj v prípade, že odpad neprodukujú. Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský prijal v tomto roku sedem podnetov od nespokojných obyvateľov, ktorí poukazujú na nespravodlivosť systému. Upozornil na to denník Pravda.sk.
„Zákon automaticky predpokladá tvorbu odpadu všetkými osobami, ktoré sú oprávnené užívať nehnuteľnosť,” vysvetľuje ombudsman Dobrovodský. Výška poplatku pritom nie je závislá od skutočného množstva vyprodukovaného odpadu, ale určuje sa všeobecne na základe vlastníctva nehnuteľnosti na území obce.
Dobrou správou je, že občania majú možnosť požiadať o zmiernenie alebo odpustenie poplatku. Túto žiadosť môžu podať na základe ustanovenia § 82 ods. 3 zákona o miestnych daniach. „Obec musí na takéto žiadosti vždy reagovať, aj keď v prípade zamietnutia sa poplatník nemôže proti rozhodnutiu odvolať,” upozorňuje Dobrovodský.
Problémom zostáva, že niektoré obce, na rozdiel od iných, neposkytujú zníženie alebo odpustenie poplatku pre seniorov či osoby v hmotnej núdzi. Hoci zákon o miestnych daniach umožňuje obciam poskytovať takéto úľavy, neukladá im povinnosť ich zaviesť.
Občania môžu aktívne ovplyvniť výšku poplatkov za odpad prostredníctvom pripomienkovania všeobecne záväzných nariadení.
„Práve v tomto období samosprávy schvaľujú nariadenia a rozpočty na budúci rok,” pripomína ombudsman. Návrhy nariadení musia byť zverejnené na úradnej tabuli a webovom sídle obce minimálne 15 dní pred ich prerokovaním.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.