Za nájom zaplatíte takmer o tretinu menej. Tieto krajiny lákajú digitálnych nomádov nízkymi nákladmi

  • Digitálni nomádi často pracujú v kreatívnych odvetviach, ako sú fotografia, marketing či umenie.
  • Životný štýl digitálneho nomáda ponúka nevídanú flexibilitu a slobodu.
  • V týchto krajinách Európy sa mu bude pracovať najlepšie.
Novinky Za nájom zaplatíte takmer o tretinu menej
Za nájom zaplatíte takmer o tretinu menej. Zdroj: Shutterstock.com/GaudiLab, Song_about_summer
BitmarketsFreedum fighter mobil

Práca z domu už dávno nie je len výsadou niekoľkých šťastlivcov. V súčasnosti sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre život digitálnych nomádov, ktorí svoju prácu môžu vykonávať prakticky odkiaľkoľvek na svete. Jediné, čo potrebujú, je spoľahlivé internetové pripojenie.

Nový rebríček Digital Global Nomad pre rok 2024 odhalil najpríťažlivejšie krajiny pre túto komunitu, pričom prekvapivo silné zastúpenie má práve východná Európa.

Prekvapenie s názvom Rumunsko

Rumunsko sa v rebríčku umiestnilo na piatom mieste a vyniká predovšetkým v ekonomickej oblasti. „Životné náklady v Rumunsku sú v priemere o takmer 20 percent nižšie ako na Slovensku,” uvádza portál Numbeo, ktorý sa špecializuje na porovnávanie životných nákladov v rôznych krajinách.

Ešte výraznejší rozdiel je viditeľný pri nákladoch na bývanie. Nájomné je v Rumunsku v priemere o 31,4 percenta nižšie ako na Slovensku.

Prvé miesto v celkovom hodnotení obsadilo Španielsko, ktoré bodovalo najmä vďaka vysokému skóre v oblasti vízovej politiky a technologickej vyspelosti. Druhé miesto patrí Holandsku, ktoré dominuje v kategórii kvality života, a to predovšetkým vďaka vynikajúcej úrovni zdravotnej starostlivosti. Bronzovú priečku obsadilo Nórsko.

Rebríček zohľadňoval viaceré kľúčové faktory. Medzi najdôležitejšie patrili náklady a podmienky získania víz, možnosti ich predĺženia či cesta k občianstvu. Významným kritériom bola aj kvalita života zahŕňajúca bezpečnosť, úroveň zdravotnej starostlivosti, ale aj klimatické podmienky či rozšírenosť anglického jazyka.

V ekonomickej oblasti sa hodnotili nielen celkové životné náklady, ale aj možnosti daňovej optimalizácie či dostupnosť coworkingových priestorov. Dôležitým aspektom bola aj technologická vyspelosť krajiny, ktorá zahŕňala rýchlosť internetového pripojenia a celkovú inovačnú kapacitu.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Digitálni nomádi ocenia aj Česko

Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.