Zlom v slovenskom stavebníctve: Veľká zmena spôsobí, že prežijú len najlepší

  • Slovenské stavebníctvo stojí pred historickou zmenou.
  • Prichádza éra ESG, ktorá preverí environmentálnu a sociálnu zodpovednosť každej stavebnej firmy.
  • Adaptácia na nové pravidlá bude kľúčová pre prežitie na trhu.
Novinky Zlom v slovenskom stavebníctve
Zlom v slovenskom stavebníctve. Zdroj: shutterstock.com/Sach336699
Flockers PCKvakomat mobil

Slovenskí stavebníci sa budú musieť postupne pripraviť na zavedenie konceptu ESG, ktorý sleduje, ako firmy ovplyvňujú životné prostredie, spoločnosť a ako sú riadené. Stavebné firmy sú v oblasti udržateľnosti zatiaľ niekde uprostred. Očakávajú však, že trend zo zahraničia, kde sú kritériá ESG už rovnako dôležité ako napríklad cena, sa rýchlo rozšíri aj na Slovensko.

Zahraničné trendy prichádzajú na Slovensko

„Keď sa pozrieme do zahraničia, vidíme ďaleko intenzívnejšie aktívne zavádzanie energeticky úsporných technológií a tlak na znižovanie uhlíkovej stopy, a aj ich pozitívne vnímanie verejnosti. Tieto zmeny čoskoro prídu aj na Slovensko,” uviedol prezident ZSPS Pavol Kováčik.

Aké zmeny nastanú?

Pre slovenské stavebné firmy bude ESG v praxi znamenať, že okrem vykazovania finančných výsledkov budú musieť preukázať, do akej miery prispievajú k udržateľnosti a akým spôsobom zohľadňujú environmentálne a sociálne dopady svojho podnikania.

 

V tomto roku vstúpila do platnosti európska Smernica o podávaní správ o udržateľnosti podnikov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Aktuálne výzvy v stavebníctve

Nepriaznivý vývoj produkcie v odvetví pokračoval aj v tomto roku, problémom bol tiež pretrvávajúci malý objem štátnych objednávok na prípravu projektov v SR. „Aj to je jeden z dôvodov, prečo máme na Slovensku akútny nedostatok dobre pripravených infraštruktúrnych projektov do realizácie,” doplnil Kováčik.

Firmy sa musia pripraviť na zmeny

Firmy sa musia pripraviť na zmeny. Zdroj: shutterstock.com/JOURNEY STUDIO7

Pre budúcnosť stavebníctva je kľúčový dostatok pripravených absolventov stredných a vysokých škôl. „Problémom je však najmä nižší záujem zo strany vybraných samosprávnych krajov – zriaďovateľov stredných odborných škôl o stavebníctvo. Vnímame tu doposiaľ nedostatočne využitý priestor na plnohodnotné využívanie odborných kapacít škôl,” dodal Kováčik.

txbtxb