Víťazstvo Donalda Trumpa môže Slovákom pomôcť. Toto bude lacnejšie

  • Donald Trump vydal svoje prvé vyhlásenie.
  • Chce znižovať dlhy a dane, a zvýšiť produkciu ropy.
  • Viac ropy na trhu spôsobí pokles jej ceny.
Ekonomika Donald Trump chce zvýšiť produkciu ropy
Donald Trump chce zvýšiť produkciu ropy. Zdroj: shutterstock.com/Evan El-Amin
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Dve ekonomické vyhlásenia novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa by mohli byť pozitívne aj pre Európsku úniu a Slovensko. Myslí si to bývalý slovenský minister hospodárstva a energetický analytik Karel Hirman. Staronový americký prezident vo svojej víťaznej reči povedal, že Spojené štáty budú znižovať dlhy a dane, a že USA má viac ropy ako Saudská Arábia a preto bude vŕtať.

Donald Trump chce zvýšiť produkciu ropy

Obe vyhlásenia by mohli byť pozitívne nielen z pohľadu ekonomiky USA, ale vlastne aj pre ekonomiku EÚ a Slovenska. Lenže uvidíme, ako sa tieto heslá naplnia naozaj v praxi. Zvlášť, ak súbežne znižovať štátne dlhy a dane, sa neveľmi darí – ako nám ukazuje moderná história takmer všetkých krajín sveta. Viacej ropy (a plynu) na trhu zase určite zatlačí na ich ceny smerom nadol, čo je pre nás v Európe vítaná perspektíva,” uviedol na sociálnej sieti Hirman.

Kto bol vaším favoritom v prezidentských voľbách?

Bývalý minister však upozornil na fakt, že náklady na ťažbu ropy a plynu v USA sú výrazne vyššie, ako napríklad v Perzskom zálive a teda aj citlivosť amerických ťažiarov na ceny fosílnych palív je výrazne vyššia, ako arabských šejkov.

A Trumpom tak vychvaľovaný Elon Musk nevyrába autá so spaľovacím motorom, ale elektroautá,” dodal Hirman.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Otázna je colná politika

Najviac však Európu, a teda aj Slovensko, podľa neho trápia otázky colnej politiky novej Trumpovej administratívy. Tá bude pravdepodobne veľkou výzvou. Rovnako, ako prístup Trumpa k NATO a vojnovým konfliktom na Ukrajine, ako aj na Blízkom východe.

„Každopádne nasledujúce štyri roky preveria, ako bude naša demokratická Európa schopná na jednej strane naladiť bezpečnostno-vojenskú spoluprácu so svojim stále strategicky kľúčovým zámorským spojencom. A na strane druhej, súčasne obstáť v neľahkom partnersko-konkurenčnom hospodárskom a obchodnom vzťahu s ním. A to na pozadí oboch vojenských konfliktov a aj hospodársko-mocenského súperenia s Čínou a Ruskom,” podotkol Hirman.

Víťazstvo Trumpu nebude dobre pre všetkých

Paradoxne, najviac sa aktuálnych otáznikov nad budúcim vývojom týchto vzťahov s Trumpovými Spojenými štátmi by mali podľa Hirmana obávať lídri tých krajín, ktorí sú teraz tak nadšení z jeho víťazstva.

A to vzhľadom na zraniteľnosť a malosť svojich ekonomík a štátov, ich bezprostredné susedstvo pri ukrajinskom bojisku a blízkosť k tomu blízkovýchodnému a ich čoraz väčšie koketovanie s Čínou, ktorá je a bude pre Trumpa terčom,” konštatoval Hirman.

txbtxb