Blížime sa k zavedeniu digitálneho eura. NBS informuje Slovákov o jeho výhodách

  • Po zavedení digitálneho eura nastane významná zmena nielen pre spotrebiteľov, ale aj pre bankový sektor.
  • Systém má priniesť aj inovatívne možnosti.
  • ECB však zdôrazňuje, že konečné rozhodnutie o vydaní digitálneho eura ešte nepadlo.
Ekonomika Blížime sa k zavedeniu digitálneho eura
Blížime sa k zavedeniu digitálneho eura. Zdroj: Shutterstock.com/T. Schneider, Roman Samborskyi
BitmarketsBitmarkets

Európska centrálna banka (ECB) intenzívne pracuje na zavedení digitálneho eura, ktoré má priniesť revolúciu v spôsobe, akým Európania platia za tovary a služby. Táto významná inovácia prichádza v čase, keď tradičné hotovostné platby ustupujú digitálnym riešeniam, no súčasný systém elektronických platieb zostáva značne fragmentovaný.

„Kto by si bol pomyslel, že by nás všetkých mohol spojiť práve obsah našich peňaženiek?” zamýšľa sa Piero Cipollone, člen Výkonnej rady ECB, pri pohľade na 25 rokov existencie fyzického eura. Práve táto myšlienka jednotnosti stojí aj za pripravovaným digitálnym eurom, ktoré má existovať paralelne s klasickými bankovkami.

Súčasný stav by mohol byť lepší

Súčasný stav digitálnych platieb v eurozóne nie je ideálny. Zatiaľ čo v metropolách ako Madrid či Paríž možno bez problémov platiť kartou prakticky všade, na nemeckom či rakúskom vidieku sa často stretneme len s akceptáciou hotovosti alebo lokálnych debetných kariet. Tento nesúrodý systém komplikuje život nielen cestujúcim, ale aj bežným spotrebiteľom.

Digitálne euro má ambíciu tieto problémy vyriešiť. Predstavuje univerzálne, bezplatné platobné riešenie, ktoré bude fungovať v celej eurozóne. Používatelia budú môcť platiť prostredníctvom špeciálnej aplikácie digitálneho eura, cez aplikácie svojich bánk alebo pomocou fyzickej karty.

Významným benefitom má byť možnosť realizovať platby aj v offline režime, teda bez pripojenia na internet. „Pri používaní offline zostanú údaje o osobných transakciách súkromné – budú známe len platiteľovi a príjemcovi platby, v podstate rovnako ako pri platbách v hotovosti,” vysvetľuje Cipollone.

Nové digitálne platidlo má zjednodušiť život európskym rodinám, obchodníkom aj cestujúcim. Predstavte si situáciu, že si zabudnete peňaženku alebo vám zamietnu platbu kartou. S digitálnym eurom by ste mohli bez problémov zaplatiť v každom európskom obchode, ktorý akceptuje digitálne platby.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Digitálne euro a inovatívne možnosti, ktoré prinesie

Systém má priniesť aj inovatívne možnosti, ako napríklad platbu pri doručení tovaru alebo pri včasnom príchode vlaku. Zjednoduší sa aj posielanie peňazí študujúcim deťom v zahraničí či platby za rôzne služby.

ECB však zdôrazňuje, že konečné rozhodnutie o vydaní digitálneho eura ešte nepadlo. K tomu dôjde až po tom, ako európski zákonodarcovia stanovia potrebný právny rámec. Projekt však sľubuje väčšiu slobodu a praktickosť v každodennom živote Európanov.

„Ide o ďalší logický krok vo vývoji našej jednotnej meny,” uzatvára Cipollone. Digitálne euro má potenciál nielen zjednodušiť život občanov, ale aj posilniť súdržnosť, konkurencieschopnosť a odolnosť európskeho platobného sektora. V čase, keď sa digitálne platby stávajú čoraz bežnejšími, predstavuje toto riešenie prirodzenú evolúciu spoločnej európskej meny.

Uvítate zavedenie digitálneho eura?

Loading ... Loading ...

Zvládnu slovenské banky zavedenie digitálneho eura?

Po zavedení digitálneho eura nastane významná zmena nielen pre spotrebiteľov, ale aj pre bankový sektor. Klienti bánk budú mať totiž na výber novú možnosť – presunúť svoje peniaze z bežných účtov do digitálnej peňaženky, alebo si ju naplniť premenou klasickej hotovosti na digitálne euro.

Toto nové riešenie dopĺňa existujúce možnosti, ako sú hotovostné platby a platby kartami naviazanými na bežné účty. Pre banky to však môže znamenať významný zásah do ich ekonomiky. Dôvod je jednoduchý. Vklady bežných občanov predstavujú pre banky mimoriadne dôležitý zdroj financií. Od roku 2009 tvoria viac ako 55 percent všetkých vkladov, ktoré banky spravujú.

Práve tieto vklady sú pre banky výhodné, pretože sú stabilné a ich správa je pomerne lacná. Väčšina týchto peňazí je pritom uložená na bežných účtoch. Ak by sa značná časť klientov rozhodla presunúť svoje úspory do digitálnych peňaženiek, banky by mohli čeliť problémom s likviditou. To by následne mohlo ovplyvniť ich ziskovosť a prinútiť ich hľadať iné, často drahšie zdroje financovania.

Crypto All Stars PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.