Finančná situácia Slovákov sa zlepšuje. Sme z najhoršieho vonku?

  • Inflácia na Slovensku posledný rok výrazne ustúpila.
  • Slovákom rastie nie len nominálna, ale aj reálna mzda.
  • Slováci si dokážu usporiť viac peňazí ako v roku 2023.
Ekonomika Inflácia klesá a Slováci viac ušetria
Inflácia klesá a Slováci viac ušetria. Zdroj: shutterstock.com/New Africa/lunopark
BitmarketsBitmarkets

Postupné uvoľňovanie inflácie spôsobuje, že ľudia sa cítia menej ochudobnení. Na Slovensku nielen v dôsledku zvyšovania cien stúpa priemerná mesačná mzda z roka na rok. Je ale potrebné rozlišovať nominálnu a reálnu mzdu. Podľa portálu Pravda najnovší prieskum hovorí o tom, že až 41 % Slovákov do 35 rokov vníma v poslednom období pozitívne zmeny v oblasti financií.

Inflácia na Slovensku ustupuje

Keďže Európskej centrálnej banke (ECB) sa podarilo dosiahnuť inflačný cieľ 2 %, už 3-krát v tomto roku pristúpila k zníženiu úrokovej sadzby na 3,4 %. Podobný zostupný trend sme mohli pozorovať aj na Slovensku, kde sa podľa údajov Trading Economics pohybuje inflácia na hodnote 2,6 %.

Pokles inflácie na Slovensku v roku 2024

Pokles inflácie na Slovensku v roku 2024. Zdroj: Trading Economics

Zmiernili sa ceny potravín a nealkoholických nápojov (3,1 % oproti 3,2 % v auguste), odevov a obuvi (2,5 % oproti 2,9 %), nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti (1,3 % oproti 1,6 %), zdravotníctva (4,9 % oproti 5,7 %), komunikácie (3,3 % oproti 5,6 %) a rekreácie a kultúry (3,3 % oproti 3,4 %).

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Medzitým rýchlejšie rástli náklady na bývanie a služby (0,8 % oproti 0,6 %), vzdelávanie (10,9 % oproti 10 %), reštaurácie a hotely (5,8 % oproti 5,6 %) a rôzne tovary a služby (4,4 % oproti 4,1 %).

Pociťujete lepšiu finančnú situáciu oproti roku 2023?

Mzdy stúpajú z roka na rok

Podľa údajov Štatistického úradu sa priemerná nominálna mzda vyšplhala v druhom kvartáli 2024 na úroveň 1 520 eur. Je ale potrebné mať na pamäti, že v rokoch vysokej inflácie, predovšetkým počas 2022 a 2023, sme rast mzdy nepocítili, keďže reálny príjem nestúpal.

Priemerná nominálna mzda

Priemerná nominálna mzda. Zdroj: Finančný kompas

Dnes je ale situácia značne odlišná. Priemerná mesačná úspora Slovákov sa vyšplhala v tomto roku na úroveň 133 eur, čo je o 6 % viac ako v roku 2023. Od covid pandémie sme, naopak, prevažne úspory len čerpali, no v roku 2024 konečne nastal obrat a dokážeme si viacej sporiť.

Stále viac Slovákov investuje

Slováci čoraz viac investujú svoje úspory a snažia sa zhodnotiť kapitál na rôznych trhoch, či už na lokálnej, alebo globálnej úrovni. Pre porovnanie, v roku 2016 investovalo len 16 % Slovákov, zatiaľ čo v súčasnosti to je takmer tretina. Na druhej strane až 52 % svojho finančného majetku máme v hotovosti alebo na bankových účtoch. V tejto metrike sme až tretí najhorší v rámci Európskej únie (EÚ).

Investovanie vám môže zabezpečiť dôchodok

Nedávno sme vás informovali, ako funguje pravidelné dlhodobé investovanie. Je dôležité, aby ste začali investovať čím skôr, pretože zhodnocovanie peňazí cez investície umožňuje nielen prekonať infláciu, ale aj vytvoriť pohodlný životný štandard a rast príjmov. Začať môže ktokoľvek bez ohľadu na vek a finančnú situáciu.

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.