Kryptomeny: Koniec slobody v Rusku

  • Kryptomeny majú v Rusku nový rámec.
  • Zákon obmedzuje ich vlastníkov.
  • Štátu tak poskytuje vyššie kompetencie.
Novinky Kryptomeny sa riadia novým zákonom
Kryptomeny sa riadia novým zákonom. Zdroj: shutterstock.com/Mc_Cloud
Pepe Unchained PCFreedum fighter mobil

Kryptomeny si jednotlivé krajiny upravujú podľa toho, ako uznajú za vhodné. Reprezentuje to ich postoje k digitálnym aktívam. Rusko nedávno prijalo nový zákon o kryptomenách, ktorým rozširuje kontrolu nad obchodovaním a vlastníctvom digitálnych aktív.

Táto legislatíva je súčasťou širšej snahy ruskej vlády zvýšiť dohľad nad finančnými tokmi, a to nielen z hľadiska zamedzenia nezákonných transakcií. Má slúžiť aj na posilnenie ekonomickej bezpečnosti krajiny. Nový zákon mení podmienky, za ktorých môžu jednotlivci a firmy vlastniť, obchodovať alebo prevádzkovať služby súvisiace s kryptomenami.

Kryptomeny majú nový rámec

Nový zákon pre kryptomeny v Rusku prináša výrazné regulačné opatrenia, ktoré majú vplyv na držiteľov aj na trhových sprostredkovateľov. Jedným z hlavných aspektov zákona je posilnenie štátneho dohľadu nad digitálnymi aktívami. Ruská vláda získava právomoc monitorovať všetky kryptomeny a ich transakcie, ktoré prebiehajú v rámci jej jurisdikcie. Týmto spôsobom sa snaží zamedziť riziku prania špinavých peňazí a financovania terorizmu.

Tento krok je súčasťou väčšieho úsilia krajiny zvýšiť transparentnosť kryptomenových operácií a obmedziť možnosť anonymných transakcií. Nový zákon zároveň požaduje, aby burzy a ďalšie kryptomenové služby podliehali prísnej registrácii, museli plniť špecifické povinnosti a poskytovať údaje o klientoch v súlade s pravidlami o finančnej bezpečnosti.

Podľa ruských úradov je cieľom zákona predísť možným hrozbám, ktoré kryptomeny predstavujú pre finančnú stabilitu. Zároveň sa tento krok snaží zamedziť úniku kapitálu a zabezpečiť, aby kryptomenové transakcie neohrozovali národné ekonomické záujmy. Ruská centrálna banka a ďalšie finančné inštitúcie sa už dlhšie obdobie usilujú zaviesť regulácie pre kryptomeny, aby ich používanie bolo kontrolované štátom.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Koniec slobody v kryptomenách

Kým sa tento zákon zameriava na transakcie, v ktorých sú zapojení ruskí občania alebo firmy, jeho dosah môže ovplyvniť aj medzinárodné obchodovanie s kryptomenami. Dôvodom je fakt, že ruské orgány môžu vyžadovať údaje od zahraničných búrz.

Koniec slobody

Zákon obmedzuje možnosť jednotlivcov anonymne vlastniť digitálne aktíva. Všetci držitelia kryptomien budú musieť prejsť registračným procesom, ktorý umožní úradom lepší prehľad o ich vlastníctve a prípadných obchodných aktivitách. Ruskí občania sú povinní deklarovať svoje kryptomeny, a to aj v prípade, že ich vlastnia mimo územia Ruska, čím sa vláda snaží predísť praniu špinavých peňazí a iným nezákonným praktikám.

Tento nový zákon vyvolal zmiešané reakcie v kryptomenovej komunite aj medzi širšou verejnosťou. Zástancovia prísnej regulácie tvrdia, že posilnený dohľad pomôže vytvoriť stabilnejšie prostredie pre kryptomenové transakcie, čím podporí ich širšie prijatie. Na druhej strane kritici varujú, že takéto zásahy môžu oslabiť trh a odradiť zahraničných investorov, ktorí môžu považovať ruské prostredie za príliš obmedzujúce.

Nová legislatíva (ďalšia úprava v krátkom čase) je odrazom narastajúceho globálneho trendu sprísňovania regulácií v oblasti kryptomien. Pre Rusko, ktoré je konfrontované s ekonomickými sankciami a hrozbou úniku kapitálu, predstavuje tento zákon krok k posilneniu štátnej kontroly nad financiami. No zároveň upozorňuje na napätie medzi decentralizovanou povahou kryptomien a snahami štátov o kontrolu nad ich použitím.

Súhlasíte s obmedzovaním slobody držiteľov kryptomien?

Flockers PCtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.