- Výrazne lepšie sú na tom aj naši najbližší susedia.
- Dlhé zotrvávanie v rodičovskom dome má aj ďalšie negatívne dôsledky.
- Situácia sa oproti predchádzajúcemu roku ešte mierne zhoršila.
Slovenská mládež sa drží domáceho hniezda pevnejšie než väčšina ich európskych rovesníkov. Najnovšie údaje Eurostatu odhaľujú znepokojivý trend – mladí Slováci opúšťajú rodičovský domov v priemere až vo veku 31 rokov, čo nás radí na predposledné miesto v celej Európskej únii, informuje portál O peniazoch.
„Situácia sa oproti predchádzajúcemu roku ešte mierne zhoršila,” upozorňujú štatistici. Zatiaľ čo v roku 2022 sa mladí Slováci osamostatňovali v priemere vo veku 30,8 roka, vlani to bolo už 31 rokov. Tento trend je v príkrom rozpore s európskym priemerom, kde vek osamostatnenia sa mladých klesol na 26,3 roka.
Horšie než Slovensko je na tom už len Chorvátsko, kde mladí ľudia zostávajú s rodičmi v priemere do 31,8 roka. Za nami sa umiestnili južanské krajiny – Grécko (30,6 roka) a Španielsko (30,4 roka). Na opačnom konci rebríčka kraľujú severské štáty, kde sa mladí osamostatňujú už pred dovŕšením 23 rokov.
Výrazne lepšie sú na tom aj naši najbližší susedia. V Českej republike sa mladí sťahujú od rodičov už v 25,4 roku, zatiaľ čo v Maďarsku a Poľsku zhodne vo veku 27,1 roka. „Tento rozdiel jasne ukazuje, že nejde len o regionálny fenomén, ale o špecifický problém Slovenska,” konštatujú odborníci.
Dlhé zotrvávanie v rodičovskom dome má aj ďalšie negatívne dôsledky. Slovensko sa potýka s vysokou mierou preplnenosti domácností, ktorá dosahuje 30,5 percenta celkovo a až 43,4 percenta u mladých vo veku 15 až 29 rokov. „Oba tieto ukazovatele výrazne prevyšujú európsky priemer,” zdôrazňuje Eurostat.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.