Banky a investovanie do kryptomien – kedy môže byť váš účet zablokovaný či zrušený?

  • Investovanie do kryptomien prináša značné riziká.
  • NBS varuje pred podvodmi a odporúča dôkladné preverenie investičných partnerov.
  • Banky môžu v prípade podozrivých aktivít zablokovať transakcie či zrušiť účty.
Sponzorované články
Banky a investovanie do kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Velishchuk Yevhen
BitmarketsBitmarkets

Investovanie do kryptomien so sebou prináša aj riziká. Okrem ich volatilného charakteru a možnosti ocitnúť sa v strate existuje aj riziko podvodu. Národná banka Slovenska (NBS) z tohto dôvodu varuje spotrebiteľov, aby si dôkladne overili, s kým uzatvárajú zmluvy. Najmä ak do procesu vstupujú tretie strany.

Komerčné banky totiž môžu pri odosielaní peňazí týmto subjektom nielen zablokovať transakciu, ale dokonca vám zrušiť celý účet. V akých prípadoch sa to môže stať a ako sa podobným problémom vopred vyvarovať?

Navštíviť Pepe Unchained

Podozrenie na podvodné konanie

V prvom rade treba uviesť veci na pravú mieru. Klasické investovanie do kryptomien určite nie je dôvodom na zablokovanie či zrušenie bankového účtu. No na kryptomenovom trhu sa nachádza viacero podvodníkov, ktorým ide vyslovene o vaše prostriedky.

Z tohto dôvodu komerčné banky používajú takzvané detekčné scenáre, pomocou ktorých zisťujú potenciálne podvodné konanie.

Takýchto klientov následne banky kontaktujú s cieľom objasniť celú situáciu. Problém môže nastať vtedy, ak klient poskytne podvodníkovi, respektíve investičnej firme, vzdialený prístup ku svojmu účtu.

V tomto prípade komerčné banky zvyknú priamo zakročiť. Najmä ak už v minulosti riešili klientské reklamácie, ktoré sa týkali podozrivého subjektu a podvodných platieb.

Problém môže nastať aj vtedy, ak vám na účet prídu finančné prostriedky, ktoré podvodník ukradol inému klientovi. Banka má právo takéto transakcie okamžite zablokovať, v krajnom prípade klientovi kompletne zrušiť bankový účet.

Ukončenie zmluvného vzťahu

Banka je povinná posudzovať a vyhodnocovať vyššie spomínané transakcie individuálne a na základe vážnosti situácie prijímať vhodné opatrenia. V istých prípadoch tak môže dôjsť až k spomínanému ukončeniu zmluvného vzťahu.

Z pohľadu bánk ide o kontrolované riadenie rizika, ktorého účelom je najmä chrániť klienta. Zrušenie účtu je teda vždy riadne odôvodnené.

V prípade zrušenia účtu alebo zablokovania platby, komerčné banky vychádzajú zo zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

V zmysle všeobecných obchodných podmienok môže banka aj klient písomne vypovedať zmluvu ihneď, bez udania dôvodu. Detaily výpovede si už každá banka určuje sama. Ich doručenie niekde trvá týždeň, inde to môže trvať mesiac.

Pravdou je, že investovanie do kryptomien vôbec nemusí byť spojené s rizikom podvodov. Aby sa investori vyhli takýmto nečakaným nepríjemnostiam, je viac než dôležité vybrať si projekty s relevantným a dôveryhodným pozadím.

Takýmto projektom je napríklad Pepe Unchained, ktorý úspešne prešiel dvoma nezávislými auditmi.

Investičná dôvera v projekt Pepe Unchained neustále rastie

Relevantnosť projektu Pepe Unchained podporuje okrem kontroly smart kontraktov najmä jeho prehľadné pozadie a legitímny tím vývojárov. Aj preto sa im len počas predpredajnej fázy doposiaľ podarilo vyzbierať vyše 22,2 milióna dolárov.

Platforma Pepe Unchained stojí na základoch primárnej siete Ethereum. Ako projekt druhej vrstvy prináša obchodníkom s kryptomenami riešenie vysokých transakčných poplatkov a pomalého spracovania transakcií.

Predpredaj Pepe Unchained je v plnom prúde

Predpredaj Pepe Unchained je v plnom prúde. Zdroj: pepeunchained.com

Pepe Unchained teda disponuje vlastnou druhou vrstvou (Layer 2) Pepe Chain. Tá dovoľuje obchodníkom vykonávať transakcie za zlomok ceny v porovnaní s primárnou sieťou Ethereum a to aj v čase preťaženia siete.

Ďalšou výhodou siete Pepe Chain je práve rýchlosť spracovania prevodov. Tá je až 100-násobne rýchlejšia v porovnaní s materským blockchainom. Obchody sa tak zrealizujú ihneď, bez zbytočnej odozvy.

Výhody PEPU

Výhody PEPU. Zdroj: pepeunchained.com

Bezpečný chod ekosystému

Bezpečnosť smart kontraktov a legitimitu celej platformy potvrdzujú už spomínané nezávislé audity spoločností Coinsult a SOLIDProof.

 

K vyššej bezpečnosti celého ekosystému prispieva aj funkcia integrovaného vyhľadávača blokov (Block Explorer). Pomocou neho si používatelia môžu dohľadať všetky svoje transakcie na sieti druhej vrstvy Pepe Chain.

Vďaka úspešnému priebehu predpredaja sa tvorcovia Pepe Unchained rozhodli rozšíriť jeho roadmapu. Po spustení celej platformy tak budú mať držitelia natívneho tokenu PEPU k dispozícii vlastnú decentralizovanú burzu.

Ďalšou novinkou je grantový program pre vývojárov decentralizovaných aplikácií. Tí, ktorí budú na tvorbu dApps používať Pepe Chain sa môžu uchádzať o istú formu financovania. 

V srdci ekosystému Pepe Unchained teda stojí natívny token – PEPU. V súčasnej predpredajnej fáze si ho môžete kúpiť za zníženú cenu 0,01177 dolára. No po skončení fundraisingu a následnom zalistovaním na kryptomenové burzy môžeme očakávať potenciálne vysoký nárast jeho hodnoty

Platforma Pepe Unchained taktiež ponúka funkciu stakingu. Aktuálne odmeny za uzamknutie tokenu PEPU na určité časové obdobie sú 102 % APY.

Stakingu sa môžete zúčastniť ihneď po zakúpení tokenov. Zásoby PEPU si môžete doplniť prostredníctvom ETH, BNB, USDT alebo platobnej karty.

Web Pepe Unchained

Záver 

Investovanie do kryptomien môže byť atraktívnou príležitosťou, no prináša so sebou aj isté riziká, vrátane podvodov. Národná banka Slovenska preto spotrebiteľom odporúča dôkladne si preveriť, s kým spolupracujú a komu zverujú svoje financie.

O to dôležitejší je výber dôveryhodného projektu s overeným pozadím, ako je napríklad Pepe Unchained, ktorý prešiel až dvomi nezávislými auditmi.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Clickout.

Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Obzvlášť investovanie do predpredaja (ICO). Zdôrazňujeme, aby ste si dôkladne preverili každý projekt a investovali iba to, o či si môžete dovoliť prísť!

Okazio PCOkazio mobil

Najčítanejšie články

1

Oplatí sa tankovať prémiové palivá? Toto sú jeho (ne)výhody

2

Dôchodcovia dostanú v 2025 až 600 eur navyše, matky 2 186 eur

3

Slovensko zaplavuje nový druh podvodu. Môže vás pripraviť o všetky peniaze

4

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

5

Plyn, drevo alebo elektrina? Analytici prezradili, čím sa v tomto roku oplatí kúriť najviac

PR články

Najväčšie investičné trendy roku 2024: Čo odhalí Online investičná konferencia?

Henrieta Balázsová  | 1. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Online investičná konferencia 2024, organizovaná spoločnosťou XTB, je každoročným lákadlom pre každého, kto chce mať prehľad o najnovších trendoch vo svete financií.

Investičná konferencia XTB

Sedem rokov vývoja prináša ovocie. BITmarkets predstavuje prevratný systém správy kryptoaktív

Henrieta Balázsová  | 31. októbra 2024

V luxusnom hoteli Mystery Budapest sa v tomto mesiaci uskutočnilo výnimočné podujatie „Crypto Made Simple". Stretli sa tu špičkoví odborníci, investori a nadšenci kryptomien, aby diskutovali o revolučných zmenách, ktoré prináša umelá inteligencia do sveta digitálnych mien.

BITmarkets a AI obchodovanie

Hra o trhy: Ako voľby a globálne napätie ženú ceny Bitcoinu, Tesly a zlata nahor

Henrieta Balázsová  | 30. októbra 2024

Hoci sa môže zdať, že trhy sú v pokojnom období, opak je pravdou. Na obzore sú dôležité udalosti, ktoré môžu zásadne ovplyvniť vývoj cien akcií, kryptomien a drahých kovov.

Cena Bitcoinu významne rastie