- Bitcoin má v Európe problém.
- Respektíve Európa má problém s Bitcoinom.
- Chystá sa tak zmeniť legislatívu.
Bitcoin je v centre pozornosti európskych inštitúcií. Európska centrálna banka (ECB) opäť verejne vystúpila s kritikou Bitcoinu a kryptomien. Vo svojej najnovšej správe vyjadrila čoraz väčšiu obavu z ich dosahu na ekonomiku, stabilitu finančného systému a možné riziká pre používateľov.
ECB sa už dlhšie sústreďuje na otázky regulácie a kontrolu nad decentralizovanými digitálnymi aktívami. Čo je dôvodom, že Európska centrálna banka vytvára taký tlak na Bitcoin, a aké to môže mať dôsledky na jeho ďalší vývoj, to je téma tohto článku.
Bitcoin ako hrozba pre ekonomickú stabilitu
V rámci kritiky ECB poukazuje na to, že Bitcoin a ostatné kryptomeny predstavujú riziko pre ekonomickú stabilitu a narúšajú tradičný model hospodárstva. Keďže Bitcoin je decentralizovaný, nepodlieha kontrole žiadneho štátu či finančnej inštitúcie. Podľa ECB táto vlastnosť môže v dlhodobom horizonte oslabiť schopnosť centrálnej banky ovplyvňovať menovú politiku. Práve to môže ohroziť predvídateľnosť ekonomického vývoja.
Kryptomenové systémy sú často spojené s vysokými výkyvmi hodnoty a nedostatočnou právnou ochranou používateľov. Môžu viesť k finančným stratám a destabilizovať menový systém eurozóny. Centrálne banky po celom svete sa v súčasnosti usilujú vyvíjať digitálne verzie národných mien, tzv. CBDC (Central Bank Digital Currencies).
Tieto digitálne meny by ECB umožnili väčšiu kontrolu nad finančnými transakciami a poskytli by používateľom právne regulovanú ochranu pred volatilitou spojenou s kryptomenami. ECB sa preto zameriava na vytvorenie alternatívnej digitálnej meny, ktorá by prinášala výhody digitálnej ekonomiky. Avšak bez rizík spojených s neregulovanými aktívami ako Bitcoin.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Pranie špinavých peňazí
V správe ECB taktiež zdôrazňuje, že kryptomeny ako Bitcoin sa často využívajú na nelegálne účely. Napriek snahám o reguláciu a zavedenie AML (Anti-Money Laundering) opatrení zostávajú kryptomeny významným nástrojom pre pranie špinavých peňazí a podvodné aktivity. Decentralizované kryptomeny ponúkajú anonymitu, ktorá sťažuje sledovanie tokov finančných prostriedkov, čo z nich robí obľúbený prostriedok pre nezákonné činnosti.
Legislatíva proti praniu špinavých peňazí (AML) zahŕňa pravidlá a nariadenia, ktoré majú zabrániť ukrývaniu pôvodu nelegálnych príjmov. AML požiadavky sa týkajú finančných inštitúcií, ako sú banky, burzy a poisťovne, a zaväzujú ich identifikovať klientov, monitorovať transakcie a hlásiť podozrivé aktivity. AML zákony v EÚ sú riadené smernicami EU AMLD (Anti-Money Laundering Directive), ktoré členské štáty musia implementovať do vnútroštátnych predpisov. Cieľom je zvýšiť transparentnosť, obmedziť podvody a zabezpečiť vyššiu dôveryhodnosť finančných systémov.
ECB preto naliehavo žiada o posilnenie regulácií, ktoré by eliminovali tieto riziká a zvýšili dôveryhodnosť a transparentnosť finančných systémov. Ďalší dôvod, ktorý ECB uvádza, sú vysoké energetické náklady súvisiace s ťažbou Bitcoinu. Kritici často poukazujú na obrovské množstvo energie potrebnej na prevádzku bitcoinového blockchainu, čo je v rozpore s environmentálnymi cieľmi a úsilím o zníženie uhlíkovej stopy.
Tento argument je stále významnejší, keďže ochrana životného prostredia sa stáva kľúčovou prioritou. Podľa ECB Bitcoin predstavuje nadmernú záťaž pre energetické zdroje a brzdí udržateľný rozvoj v environmentálnej oblasti.