- Slovensko sa ocitlo na chvoste európskeho rebríčka šťastia podľa najnovšieho prieskumu.
- Švajčiari, Fíni a Nóri vedú rebríček, zatiaľ čo Slováci zaostávajú za susednými krajinami.
- Napriek priemernej frekvencii stretávania sa s blízkymi, celková spokojnosť Slovákov zostáva nízka.
Najnovšie výsledky medzinárodného výskumu Európskej sociálnej sondy (European Social Survey, ESS ERIC) odhalili prekvapivé zistenia o úrovni šťastia v európskych krajinách. Tento prieskum, ktorý sa realizuje už od roku 2001, poskytuje cenné údaje o postojoch a hodnotách obyvateľov mnohých európskych krajín vrátane Slovenska.
Švajčiari žiaria, Slováci smútia
Podľa analýzy sa najvyššia úroveň šťastia spomedzi skúmaných európskych krajín nachádza vo Švajčiarsku (8,15), nasledovanom Fínskom (8,07) a Nórskom (7,95). Na opačnom konci spektra sa, žiaľ, umiestnilo Slovensko s priemernou úrovňou šťastia 6,57. Tento výsledok radí Slovensko na chvost rebríčka, dokonca za také krajiny ako Maďarsko (7,10) a Chorvátsko (7,55).
Sociálne kontakty a ich vplyv na šťastie
Výskumník Alexander Loziak zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV vysvetľuje, že štúdia sa zamerala na dve vzájomne súvisiace témy: subjektívne pociťované šťastie a frekvenciu stretávania sa s blízkymi. Zaujímavé je, že hoci sa Slováci so svojimi blízkymi stretávajú v priemere raz za týždeň, čo ich radí do stredu rebríčka, neodzrkadľuje sa to v ich celkovej spokojnosti.
Najčastejšie sa ľudia stretávajú so svojimi blízkymi v Nórsku, Holandsku a Chorvátsku, a to pravidelne niekoľkokrát do týždňa. Slovensko dosahuje priemernú frekvenciu stretávania sa (4,61), čo ho radí do strednej časti rebríčka.
Slováci sa stretávajú so svojimi blízkymi menej často, ako napríklad v Nemecku, no častejšie ako v Maďarsku alebo v Írsku.
Nádej napriek nízkemu umiestneniu
Napriek nízkemu umiestneniu v rebríčku šťastia je dôležité poznamenať, že Slováci stále viac inklinujú k pocitom šťastia ako nešťastia. Priemerné skóre šťastia na Slovensku dosahovalo úroveň 6,57 na škále od 0 (extrémne nešťastný) po 10 (extrémne šťastný). Žiadna z európskych krajín neklesla pod hodnotu 6,5, čo naznačuje, že európski respondenti odpovedali vo všeobecnosti skôr pozitívne.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Loziak dodáva, že aj keď miera pocitu šťastia môže do istej miery súvisieť s frekvenciou sociálnych kontaktov, pocity šťastia sú tiež spôsobené mnohými ďalšími faktormi. Rozdiel medzi najvyššou a najnižšou nameranou hodnotou je 1,58 bodu, čo naznačuje, že medzi jednotlivými krajinami neboli zaznamenané výrazné rozdiely.
Tento výskum poskytuje cenný pohľad na úroveň šťastia a sociálnych interakcií v európskych krajinách a otvára priestor na ďalšie skúmanie faktorov, ktoré ovplyvňujú celkovú spokojnosť obyvateľov.