Bitcoin a kryptomeny – všetko čo potrebujete vedieť

  • Kryptomeny a Bitcoin sú najziskovejšie aktívum posledného desaťročia.
  • Prevedieme vás kompletným sprievodcom o tejto triede aktív.
  • Vysvetlíme si všetko od definície kryptomien až po ich zdanenie.
Titulky Kompletný sprievodca pre Bitcoin a kryptomeny
Kompletný sprievodca pre Bitcoin a kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Who is Danny
BitmarketsBitmarkets

Tento článok slúži ako sprievodca trhom s kryptomenami. Vysvetlíme si, ako môžete Bitcoin a ostatné digitálne meny nakupovať, predstavíme si rôzne formy investovania do digitálnych aktív, ich výhody a nevýhody, a taktiež sa zameriame na kryptomenové peňaženky. Nevynecháme ani bezpečnosť, kryptomenové bankomaty a zdanenie kryptomien na Slovensku.

Čo je Bitcoin a kryptomeny?

Bitcoin je prvá, najstaršia a najpopulárnejšia kryptomena, ktorá bola vytvorená v roku 2009. Jej zakladateľom je Satoshi Nakamoto, ktorého identitu dodnes nepoznáme. Všetky ostatné kryptomeny sa nazývajú altcoiny a spolu s Bitcoinom tvoria digitálne alebo inak nazývané virtuálne meny. Táto trieda aktív navždy zmenila pohľad na platobný styk.

Hlavnou myšlienkou Bitcoinu je decentralizovaná sieť, známa pod názvom blockchain. Ide o verejnú distribuovanú databázu, ktorá zaznamenáva informácie o všetkých transakciách. Ktokoľvek do nej môže nazrieť a sledovať príjmy a výdaje konkrétnych adries a taktiež sumy jednotlivých transakcií.

Deflačná mena a halving

Celkový počet Bitcoinov, ktorý sa môže vyťažiť, je 21 miliónov. Neexistuje žiadny spôsob, vďaka ktorému by sa táto ponúka rozšírila. Až 31 % všetkých Bitcoinov sa nepohlo viac ako 5 rokov. Je vysoká pravdepodobnosť, že väčšina z týchto mincií je nenávratne stratená, a preto je celková obežná ponuka zrejme omnoho menšia.

Halving: Do obehu sa dostáva každým vyťaženým blokom (každých 10 minút) určitý počet mincí. Každé 4 roky nastane halving, ktorý tento počet zníži na polovicu. Vďaka tomu ponuka rastie pomalšie a to tlačí trhovú cenu nahor.

Počet neaktívnych Bitcoinov

Počet neaktívnych Bitcoinov. Zdroj: Glassnode

Transakcie digitálnych mien využívajú pokročilú kryptografiu, ktorá sa stará bezpečnosť transakcií a taktiež istú úroveň anonymity v závislosti od konkrétnej kryptomeny. Ďalším dôvodom, prečo sú kryptomeny stále populárnejšie, je ich dlhodobé zhodnotenie. Bitcoin je za posledné desaťročie bezkonkurenčne najziskovejšie aktívum na svete.

Celkovo môžeme zhodnotiť príchod kryptomien za prelomový. Trh s digitálnymi menami je živý organizmus, ktorý funguje ako protipól voči bankovému sektoru, kde sú financie ostro sledované a pri každej transakcií zasahuje tretia strana. Na druhej strane, Bitcoin alebo ostatné digitálne meny môžete presúvať bez finančnej inštitúcie.

Bitcoin a satoshi

Satoshi je malá jednotka a čast Bitcoinu. Jeden BTC je ekvivalentný 100 000 000 satoshi (sat), resp. 1 sat = 0,00000001 BTC.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah
txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.