Používate tento populárny web? Dáta jeho zákazníkov unikli, v ohrození môžete byť aj vy

  • Hackeri majú za sebou ďalší úspešný úlovok.
  • Dostali sa totiž až k 31 miliónom hesiel.
  • Ide o známu webovú stránku Wayback Machine.
Off topic Je tu ďalší únik hesiel
Je tu ďalší únik hesiel. Zdroj: shutterstock.com/Sharaf Maksumov/DC Studio
BitmarketsBitmarkets

Hackeri majú za sebou ďalší úspešný úlovok. Podarilo sa im totiž odcudziť milióny hesiel registrovaných používateľov populárnej webovej stránky. Informuje o tom portál MôjAndroid.

Konkrétne ide o web Wayback Machine, ktorý je v internetovom prostredí veľmi populárny. Pre prístup k všetkým vymoženostiam tohto webu bola potrebná registrácia.

Práve tá je kameňom úrazu. Hackeri sa totiž dostali až k 31 miliónom hesiel týchto používateľov, čo je ohromný počet. Konkrétne bola odcudzená databáza s autentifikačnými údajmi.

Čo je Wayback Machine?

The Wayback Machine je digitálny archív založený americkou neziskovou organizáciou Internet Archive so sídlom v San Franciscu v Kalifornii. Bol vytvorený v roku 1996 a verejnosti sprístupnený v roku 2001.

Jeho zakladatelia, Brewster Kahle a Bruce Gilliat, vyvinuli Wayback Machine s cieľom poskytnúť univerzálny prístup ku všetkým znalostiam zachovaním archivovaných kópií zaniknutých webových stránok. K roku 2024 Wayback Machine archivoval viac ako 860 miliárd webových stránok.

Navyše to dospelo až do takého bodu, že webová stránka Wayback Machine je momentálne offline. Navyše tvrdí, že samotné ukradnuté údaje neboli kompromitované, ale zaznamenali DDOS útoky. Stránka aktuálne nefunguje z dôvodu aktualizácie interných systémov.

Unikli dáta až 31 miliónov používateľov

Unikli dáta až 31 miliónov používateľov. Zdroj: shutterstock.com/Color4260

Existuje ale nástroj, ktorý vám dokáže prezradiť, či aj vaša e-mailová adresa patrila do tohto veľkého súboru odcudzených hesiel. Ten sa nazýva haveibeenpwned.com. Tam si viete pozrieť, ktorého obdobia sa únik vašich dát týka.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.