- Na tento priestupok upozorňuje aj policajná hovorkyňa.
- Ide o chybu, ktorú vodiči robia s dobrým úmyslom.
- Väčšina z nich však nevie, že ich môže vyjsť poriadne draho.
Vodiči si zvykli používať výstražné svetlá ako spôsob poďakovania ostatným účastníkom cestnej premávky. Tento zdanlivo nevinný zvyk sa však môže poriadne predražiť. V susednom Česku za to hrozia pokuty až do výšky 200 eur, uvádza portál Techbyte.sk.
Každodenný rituál českých a slovenských vodičov – zablikanie výstražnými svetlami ako prejav vďaky – sa môže skončiť nepríjemným prekvapením vo forme vysokej pokuty. Česká polícia od začiatku roka 2024 sprísnila postihy za nesprávne používanie výstražných svetiel, ktoré mnohí považujú za bežnú súčasť vodičskej etikety.
Výstražné svetlá majú jediný legitímny účel – upozorniť ostatných účastníkov cestnej premávky na potenciálne nebezpečenstvo. „Použitie výstražných svetiel ako spôsobu poďakovania je považované za neoprávnené a môže byť sankcionované. Záleží však na okolnostiach a rozhodnutí príslušných orgánov,” vysvetľuje Violeta Siřišťová, hovorkyňa českej polície.
Pokuta za takéto porušenie predpisov môže v správnom konaní dosiahnuť až 5 000 českých korún (približne 197 eur). Ak sa priestupok rieši priamo na mieste, maximálna výška pokuty je stanovená na 1 500 korún. V porovnaní s predchádzajúcou legislatívou ide o významné sprísnenie sankcií v správnom konaní, kde sa maximálna suma zdvojnásobila z pôvodných 2 500 korún.
Častým mýtom medzi vodičmi je predstava, že zapnuté výstražné svetlá ich ochránia pred pokutou pri nesprávnom parkovaní.
„Pri každom prehrešku posudzujeme situáciu a všetky okolnosti,” upozorňuje Irena Seifertová z pražskej mestskej polície. Samotné zapnutie výstražných svetiel teda neospravedlňuje porušenie pravidiel parkovania.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.