Odborník na online platby varuje: Ak nechcete mať vybielený účet, prestaňte robiť tieto dve veci

  • Odborník poukázal na dve chyby, ktoré robia Slováci veľmi často.
  • Pri online platbách si na ne dajte pozor.
  • Inak vás môže čakať nepríjemné prekvapenie v podobe vybieleného účtu.
Off topic Odborníci varujú pred častými chybami
Odborníci varujú pred častými chybami. Zdroj: shutterstock.com/Konstantin Kolosov
BitmarketsBitmarkets

Rozdiel v bezpečnosti online platieb nie je v tom, či ide o mobily, počítače alebo hodinky, ale v operačnom systéme a certifikátoch. Pre TASR to uviedol vedúci bezpečnostný inžinier Check Point Software Technologies Slovakia Tomáš Vobruba.

Platobné brány bánk sú bezpečné

Ako hovorí:

Bezpečnosť platieb v prípade využitia platobných brán, ktoré ponúkajú banky a poskytovatelia, je veľmi vysoká. Majú už certifikácie na úrovni PCI-DSS, kde zabezpečujú bezpečnosť transakcií a aj samotných platobných údajov.

Uviedol s tým, že vysoké bezpečnostné parametre majú platby cez mobilné telefóny s využitím prednastavených funkcií Google Pay alebo Apple Pay.

Varuje pred týmito dvomi chybami

Neodporúča však používanie neznačkových zariadení, ktoré umožňujú platby. Pri nich je podľa Vobrubu bezpečnosť rovnako otázna ako v prípade priamych platieb na internete.

Druhou častou chybou je podľa neho neopatrné nakupovanie v čískych eshopoch.

Dve častné chyby Slovákov
  • Platba pomocou neznačkových zariadení.
  • Neopatrné platby na čínskych eshopoch.

Ako podotkol:

Rozhodne odporúčam opatrnosť pri nákupoch v online shope AliExpress a ďalších podobných obchodoch prevádzkovaných z Číny.

Portálové e-commerce stránky zvyčajne ponúkajú celý rad platobných metód. Vobruba tvrdí, že záleží na tom, ako sú tieto transakcie a aj samotné metódy uložené u obchodníkov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

„Ak neveríte e-shopu alebo službe, neukladajte si informácie o platobnej karte alebo CVV kóde. Takáto možnosť existuje všade, aj keď je niekedy ľahko prehliadnuteľná,” dodal s tým, že spotrebitelia by mali byť pozorní v prípade, ak ich e-shop napriek tomu núti uložiť údaje.

Upozornil aj na hrozby v podobe škodlivých webových stránok, ktoré napodobňujú banky a platobné systémy. Spotrebitelia by preto mali kontrolovať doménu, na ktorej platia. Taktiež by si mali všímať text a neštandardné požiadavky pri platbe. „Všeobecne platí, že ak e-shop vzbudzuje vo vás čo len najmenšie obavy a existuje možnosť platby na dobierku, radšej využite platbu kuriérnej službe alebo doručovateľovi, uzavrel odborník.

txbtxb