Slovensko nemá na dôchodky. Pripravte sa na kolaps dôchodkového systému

  • Sociálna poisťovňa sa topí v hlbokej strate.
  • Zachraňuje ju štát, ktorý bankrotuje.
  • Slováci budú platiť vyššie dane, ktoré však nepokryjú ani dôchodky.
Novinky Sociálna poisťovňa nemá na dôchodky
Sociálna poisťovňa nemá na dôchodky. Zdroj: shutterstock.com/Alona foto/Maren Winter
BitmarketsBitmarkets

Počet poberateľov dôchodkových dávok na Slovensku z roka na rok dramatický rastie. Sociálna poisťovňa je dlhodobo v strate. Na dôchodky penzistov nedokáže vyzbierať peniaze prostredníctvom odvodov. Dotovať ju musí štát. Štátny rozpočet je však v hlbokom mínuse a ani celá konsolidácia nepokryje náklady na dávky pre seniorov. Na tému upozornil Trend.

Sociálna poisťovňa sa topí v strate

V prvej polovici roka 2024 dosiahla Sociálna poisťovňa stratu vo výške 1,34 miliardy eur. Do konca roka by sa mal jej schodok prehĺbiť až na 2,68 miliardy eur. Príjmy, ktoré dosahuje z vybratých odvodov, ani len zďaleka nepokrývajú všetky výdavky na dôchodky a ďalšie dávky. Inštitúcia je preto odkázaná na dotácie zo štátneho rozpočtu.

Záver roka však bude pre Sociálnu poisťovňu ešte kritickejší, ako boli pôvodné očakávania.

Vláda Roberta Fica, ktorá sa hrdí svojou silnou sociálnou politikou, chce stoj čo stoj dôchodcom na Vianoce dopriať vyššie 13. dôchodky. Tie budú stáť ďalších 830 miliónov eur, ktoré Sociálna poisťovňa nemá. Dotovať ju musí štát. No balík 1,6 miliardy eur, ktorý jej v tomto roku poskytol, je už takmer prázdny.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) upozorňuje, že sociálna politika vlády marí snahy o zníženie deficitu štátneho rozpočtu.

Tohtoročný štátny rozpočet dosiahol ku koncu prvého polroka schodok 4 miliardy eur. Medziročne došlo k zhoršeniu hospodárenia štátu o viac ako miliardu eur. Najväčšiu záťaž pre rozpočet predstavujú výdavky poskytované Sociálnou poisťovňou na starobné, predčasné starobné, ako aj 13. dôchodky či ich valorizáciu. Už dnes je však zrejmé, že suma 1,6 miliardy eur na to nebude stačiť, keďže za prvých šesť mesiacov sa z tohto balíka minulo viac ako 80 %.

Deficit Sociálnej poisťovne dosiahne v tomto roku s najväčšou pravdepodobnosťou úroveň 3,5 miliardy eur. Tvrdé konsolidačné opatrenia vlády, ktoré sa dotknú firiem a bežných ľudí, prinesú do štátneho rozpočtu v budúcom roku len 2,7 miliardy. Peniaze, ktoré vláda získa drastickými konsolidačnými opatreniami, nepokryjú enormné náklady na dôchodky.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Konsolidácia nepokryje dôchodky a zvýši infláciu

Zvyšovanie daní, ktoré pocítia všetci Slováci, neprinesie zlepšenie stavu verejných financií v krajine.

Naopak, konsolidačné opatrenia prispejú k nárastu inflácie. Vyššie príjmy dôchodcov, vyššia DPH aj daň z finančných transakcií poženú cenovú hladinu nahor. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva, že miera inflácie sa v roku 2025 vyšplhá na 5 %.

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbBest Wallet mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.