Rezort práce predstavil masívnu reformu. Mnohým Slovákom hrozí, že prídu o dávky

  • Reforma myslí aj na budúcnosť a podporu vzdelávania.
  • Nová stratégia Práca namiesto dávok prinesie významné zmeny v zákonoch o službách zamestnanosti a hmotnej núdzi.
  • Nová legislatíva však prináša aj opatrenia na zmiernenie exekučných zrážok.
Ekonomika Rezort práce predstavil masívnu reformu
Rezort práce predstavil masívnu reformu. Zdroj: Shutterstock.com/DG FotoStock, earth phakphum

Zásadné zmeny v sociálnom systéme sa blížia. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo sériu legislatívnych úprav, ktoré majú za cieľ výrazne obmedziť zneužívanie sociálneho systému a motivovať ľudí k aktívnemu hľadaniu zamestnania.

Nová stratégia Práca namiesto dávok prinesie významné zmeny v zákonoch o službách zamestnanosti a hmotnej núdzi. Na túto novinku upozornil portál O peniazoch.

Zneužívanie sociálneho systému

„Aby mohla naša krajina ďalej prosperovať, každý, kto môže pracovať, by mal pracovať,” zdôraznil minister práce Erik Tomáš pri predstavovaní reformy. Podľa jeho slov je na Slovensku stále veľa ľudí, ktorí by mohli pracovať, ale z rôznych dôvodov tak nerobia. „Medzi nimi sú aj tí, ktorí zneužívajú sociálny systém. A práve na tých sa zameriame,” dodal minister.

O tom, že niečo také sa chystá, sme informovali ešte na začiatku júla tohto roka.

Kľúčovou zmenou je sprísnenie podmienok pre poberateľov dávok v hmotnej núdzi. Tí, ktorí sú práceschopní, ale odmietnu ponúkané zamestnanie, musia počítať so znížením sociálnych dávok. Ministerstvo však zdôrazňuje, že pri implementácii zmien bude zohľadňovať individuálne životné situácie každého poberateľa.

Reforma prináša aj pozitívne motivačné prvky. Medzi ne patrí odstupňovanie aktivačného príspevku podľa miery zapojenia do pracovných aktivít. Čím aktívnejšie sa človek zapojí do programov pracovnej politiky či vzdelávania, tým vyšší príspevok môže získať. Novinkou je aj rozšírenie možností vykonávania menších obecných služieb.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Riešenie exekúcií a podpora vzdelávania

Späť
Strana 1/3Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.