- Produkcia kávy má dosiahnuť rekordných 176 miliónov vriec, no zásoby sú na najnižšej úrovni od 2001.
- Cena kávy v šálke môže tvoriť až 10-15 % konečnej ceny, nárast oproti predchádzajúcim 1-2 %.
- Ceny Arabiky vzrástli o 40 %, Robusty o 90 %, pripomínajúc nedávny nárast cien kakaa o 175 %.
Káva sa stala neoddeliteľnou súčasťou každodenného života pre väčšinu svetovej populácie. V Taliansku dokonca existuje regulácia cien tohto obľúbeného nápoja, čiastočne kvôli ochrane pred neprimeraným nárastom cien pre turistov.
Súčasné trendy na trhu s kávou však naznačujú, že by sa mohla stať luxusným artiklom. Vyvstáva otázka, či káva bude nasledovať dramatický cenový vývoj kakaa z nedávnej minulosti. Ako sa tieto zmeny prejavia v našich výdavkoch, aj keď cena finálneho produktu nie je určená len nákladmi na surovinu? Téme sa venovala spoločnosť XTB.
Brazília dominuje svetovej produkcii kávy, pričom je známa pestovaním Arabiky v oblasti Minas Gerais a Robusty v Espirito Santo. Krajina vedie v celkovej produkcii kávy a Arabiky, zatiaľ čo v produkcii Robusty je druhá. Vietnam je lídrom v pestovaní Robusty, ktorá sa primárne využíva na výrobu instantnej kávy. Nedávne výzvy v produkcii Robusty viedli k historickým cenovým maximám. Vzniká podobná situácia aj v sektore Arabiky?
Produkcia kávy Arabica má podľa prognóz dosiahnuť takmer 100 miliónov 60-kilogramových vriec, čo signalizuje významné zotavenie po troch slabších sezónach. Paralelne s tým sa predpokladá nárast produkcie kávy Robusta, ktorá by mala dosiahnuť úroveň 76 miliónov vriec. Ak sa tieto predpovede naplnia, celková produkcia kávy by sa vyšplhala na približne 176 miliónov vriec. Týmto by sa vyrovnal rekordný objem zo sezóny 2020/2021, čo naznačuje pozoruhodné oživenie kávového priemyslu.
Očakáva sa, že dopyt po káve dosiahne historické maximum – takmer 171 miliónov vriec, čo je len o vlások menej než predpokladaná produkcia. Kľúčovým faktorom v tejto situácii je však alarmujúci stav zásob.
Globálne zásoby kávy sa prepadli na najnižšiu úroveň za posledné dve desaťročia, konkrétne od roku 2001. Ešte znepokojujúcejšia je prognóza pre burzu ICE, kde sa na prelome rokov 2023/2024 očakáva, že zásoby klesnú na najnižšiu úroveň za štvrť storočia, teda od roku 1999.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.