Slovensko zaplavilo falošné prosecco. Ľudia platia za lacné bublinky

  • Slováci platia za drahé prosecco, no pijú len lacné víno s bublinkami.
  • Podvodní predajcovia predávajú falošný nápoj.
Novinky Slováci kupujú falošné prosecco
Slováci kupujú falošné prosecco. Zdroj: shutterstock.com/Lomb/PeopleImages-Yuri A
BitmarketsFreedum fighter mobil

V posledných rokoch sa na Slovensku rozšíril trend predaja tzv. čapovaného „prosecca”. Tento módny hit nájdete na jarmokoch, v reštauráciách, baroch či predajniach sudových vín. No to, čo zákazníci skutočne dostanú, nie je prosecco, ale len lacné perlivé víno, ktoré častokrát ani nepochádza z Talianska.

Podvodníci predávajú tieto falošné vína za cenu pravého prosecca, čím zavádzajú spotrebiteľov. O podvodoch s vínom informovala Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS).

Falošné prosecco je len lacné víno s bublinkami

Podľa legislatívy, ktorá platí na Slovensku aj v celej Európskej únii, sa za prosecco môže označovať len víno s chráneným označením pôvodu z presne definovanej oblasti v Taliansku, vyrobené z odrody Glera.

Pravé prosecco sa smie predávať výlučne v sklenených fľašiach, nie v pretlakových nádobách či vo výčapných formách, ako sa to deje na Slovensku.

Predaj prosecca v KEG sudoch alebo plastových nádobách, ktoré sú sýtené CO2, je preto nezákonný a v rozpore s legislatívou.

ŠVPS uvádza:

Skutočného podvodu hrubého kalibru sa dopúšťajú tí obchodníci, ktorí ponúkajú takto označené vína v KEG alebo plastových nádobách spotrebiteľom vo výčapoch a reštauráciách, ale často aj renomované firmy na rôznych internetových stránkach.

Tento podvod sa týka aj takzvaných „frizzante” vín, ktoré, aj keď pochádzajú z oblasti Prosecco, nemajú právo byť označené týmto názvom, pretože na to nesplňujú všetky kvalitatívne a geografické požiadavky.

Predražené lacné víno

Obchodníci však tieto produkty zneužívajú a uvádzajú ich na trh ako prosecco, pričom zavádzajú spotrebiteľov, ktorí za vysokú cenu dostanú len sýtené víno bez pravej hodnoty.

Kontroly zo strany ŠVPS by mali tieto nezákonné praktiky eliminovať. Pokuty za predaj nesprávne označených produktov môžu byť prísne, no napriek tomu sa podvodníci stále na trhu objavujú. Spotrebitelia by mali byť preto veľmi opatrní, čo kupujú, a preverovať, či víno, ktoré pijú, je skutočné prosecco alebo má len „proseccovú cenovku”.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbBest Wallet mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.