- Slovensku chýbajú kuchári.
- Mnoho z nich išlo pracovať do zahraničia.
- Nedostatok sa však netýka len gastronómie.
Dáta ukazujú, že Slovensko trpí nedostatkom kuchárov. Táto profesia stratila počas rokov svoju reputáciu, za čo môže aj odliv vyškolených ľudí do zahraničia. O téme informoval portál TVnoviny.
Najväčší skok v odlive kuchárov bol zaznamenaný počas celosvetovej pandémie koronavírusu, kedy boli, nielen na Slovensku, dlhodobo pozatvárané podniky, a tak sa kuchári rozpŕchli do zahraničia, kde boli opatrenia miernejšie.
Odvtedy sa kuchár stal nedostatkovou profesiou, o čom svedčí aj fakt, že koncom minulého mesiaca ústredie práce evidovalo v tomto odbore viac ako 2 900 voľných pracovných miest. Nedostatok si všimli aj na hotelovej akadémii v Bratislave.
Myslíme si, že je to najmä z toho dôvodu, že rodičia, ale aj žiaci uprednostňujú v dnešnej dobe gymnáziá. A radšej si vyberú študijný odbor s maturitou ako s výučným listom.
Mnohí kuchári počas pandémie nielenže vycestovali do zahraničia, ale úplne zmenili svoju profesiu. Uplatnenie si našli napríklad v automobilovom priemysle. Nad dôvodmi sa zamyslel aj šéfkuchár Jakub.
Určite je iná doba, tí mladí ľudia sú trošku komfortnejší, by som povedal. Záujem o prácu upadol, treba to síce trošku preberať, ale stále mám takú nádej, že tam tí kvalitní ľudia sú.
Na vine môže byť tiež systém na Slovensku, keď platové ohodnotenie nie je priamo úmerné výkonom v práci. Zamestnávatelia sa často uchyľujú aj k plateniu svojich zamestnancov „na ruku”, teda načierno.
Nedostatok slovenských kuchárov by mohol zachrániť „nápor” cudzincov. Tí na Slovensko prichádzajú čoraz častejšie a uchytia sa v mnohých oblastiach, čiže aj v gastronómii.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.