Čína a Rusko prehlbujú spoluprácu za účelom dedolarizácie

  • Rusko a Čína naďalej plánujú upevňovať svoje vzájomné vzťahy.
  • Obe krajiny sa zaviazali používať vlastnú platobnú infraštruktúru.
  • Záujem o vstup do skupiny BRICS je stále vysoký.
Ekonomika Čína a Rusko
Čína a Rusko. Zdroj: shutterstock.com/360b/hapelinium/Sebastian Castelier
BitmarketsBitmarkets

Čína a Rusko sa v posledných rokoch snažia čo najviac upevniť vzájomnú spoluprácu. Dôkazom toho je aj posledné stretnutie čínskeho premiéra Li Čchianga a ruského premiéra Michaila Mišustina, uvádza správa News Bitcoin. Obe krajiny sa totiž zaviazali používať miestnu menu a vlastnú platobnú infraštruktúru.

Čína a Rusko upevňujú vzťahy

Obaja premiéri považujú za kľúčové posilniť spoluprácu v sektore financií v rámci skupiny BRICS. Na poslednom stretnutí sa krajiny dohodli, že sa zintenzívni zúčtovací pomer v miestnej mene v obchode, investíciách, úveroch a iných ekonomických a obchodných aktivitách.

Čína a Rusko sa tiež zaviazali zakladať pobočky bánk navzájom na svojom území. Vzájomná spolupráca sa bude zameriavať aj na trvalo udržateľný rozvoj, umelú inteligenciu, podporu vzájomných investícií a ochranu globálnych dodávateľských reťazcov.

Čo je BRICS?

BRICS je medzivládna organizácia, ktorej cieľom je spojiť najdôležitejšie rozvojové krajiny sveta.

BRICS upozornila na dôležitosť spravodlivých a nediskriminačných obchodných praktík v rámci skupiny. Obe krajiny zopakovali svoj nesúhlas s politizáciou ekonomických a obchodných otázok. Otázka dedolarizácie priamo spomenutá nebola, no aktivity skupiny sú jasným dôsledkom snahy o odpútanie sa od dolárovej závislosti.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Trend dedolarizácie

Pojem dedolarizácia sa začal používať bezprostredne po začatí vojny na Ukrajine. USA totiž zasiahlo proti Rusku prostredníctvom sankcií (napríklad zmrazením dolárových rezerv). To vystrašilo mnoho krajín, ktoré sú od dolára závislé, a tak sa snažili okamžite vstúpiť do členstva skupiny BRICS. Napokon sa to podarilo Argentíne, Egyptu, Etiópii, Iránu, Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

Napriek tomu, že sa BRICS snaží ísť svojou vlastnou cestou a zbaviť sa dolárovej závislosti, neznamená to, že sa stane protipólom ku skupine G7. A ani to nie je v pláne. Tak či tak ale začali vznikať obavy, že americký dolár stratí funkciu globálnej rezervnej meny.

Nedávno sme vás informovali, že Brazília sa ako člen BRICS plánuje pripojiť k čínskej iniciatíve, ktorá nesie názov Belt and Road (BRI). Ide o stratégiu iniciovanú Čínskou ľudovou republikou, ktorá sa snaží spojiť Áziu s Afrikou a Európou prostredníctvom pozemných a námorných sietí s cieľom zlepšiť regionálnu integráciu, zvýšiť obchod a stimulovať hospodársky rast.

Ak sa viac zaujímate ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.