Slovensko na chvoste Európy. Toto sú najväčšie problémy ekonomiky

  • Slovensko je na chvoste Európy v mnohých oblastiach.
  • Kedysi sme boli tigrom Európy, no tie časy sú už dávno preč.
  • Vybrali sme pre vás najdôležitejšie ekonomické problémy Slovenska.
Ekonomika Slovensko a najväčšie ekonomické problémy
Slovensko a najväčšie ekonomické problémy. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/motioncenter
BitmarketsBitmarkets

Kedysi bolo Slovensko považované za jedného z tigrov Európy vďaka rýchlemu rastu ekonomiky. Tieto časy sú už dávno preč a v poslednej dekáde čelí naša ekonomika presne opačnému trendu. Rýchlosť, akou sa produktivita Slovenska približuje k ostatným členským štátom EÚ, sa spomalila. V tomto článku sa pozrieme na hlavné aspekty zraniteľnosti slovenskej ekonomiky v makroekonomickou kontexte.

HDP sa stabilizovalo, no domácnosti to nepociťujú

Slovensko zaznamenalo spomalenie rastu HDP na 1,1 % v roku 2023 v porovnaní s 1,8 % v roku 2022. Predpokladaný rast reálneho HDP pre rok 2024 je na úrovni 2,3 % a na rok 2025 na úrovni 2,6 %. Podporiť to má predovšetkým automobilový priemysel a investície v tomto sektore.

V roku 2024 sa predpokladá, že inflácia bude naďalej klesať, ale zostane vysoká. Prenos cien energií a potravín do ostatných tovarov a služieb pokračuje a práve túto oblasť najviac pociťujú spotrebitelia. Podľa údajov Tradingeconomics je inflácia na Slovensku na úrovni 2,6 %, čo predstavuje polročné maximum. Ak sa inflácia zakorení na zvýšenej úrovni, náklady na financovanie dlhu môžu zostať vyššie.

Inflácia na Slovensku opäť rastie

Inflácia na Slovensku opäť rastie. Zdroj: Tradingeconomics

Celkovo dlh domácností k HDP na Slovensku za posledné desaťročie výrazne stúpol. Dosahujeme horšie hodnoty ako všetky susedné krajiny. Hlavnou príčinou sú hypotéky, ktoré boli ešte donedávna lacné a bol po nich vysoký dopyt.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/4Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: TradingeconomicsTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.