Slovenská ekonomika vo veľkom zaostáva za priemerom EÚ. Analytik to nevidí ružovo

  • Slovensku sa darí, ale nie dostatočne.
  • Oproti únii zaostávame.
  • Aký názor má na hospodárstvo krajiny analytik?
Ekonomika Slovenská ekonomika zaostáva za priemerom EÚ
Slovenská ekonomika zaostáva za priemerom EÚ. Zdroj: shutterstock.com/sweet_tomato
Okazio PCBitmarkets

Slovenská ekonomika síce rastie, ale rýchlejšie dobiehanie priemeru Európskej únie sa zdá byť nepravdepodobné, píše TASR.

Tento názor vyjadril Marek Malina, analytik investičnej platformy Portu, ktorá bola založená vo finančnej spoločnosti WOOD & Company.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dobehne slovenská ekonomika priemer únie?

Podľa Malinu môže slovenská ekonomika na konci roka profitovať z verejných investícií, keďže sa začnú realizovať projekty financované z nového rozpočtovacieho obdobia a z plánu obnovy.

„Tempo čerpania eurofondov, ktoré sme videli v druhej polovici minulého roka, sa však pravdepodobne nedosiahne,” uviedol.

Čo bude ďalej?

„Tento rast by mal Slovensku stačiť na mierne dobiehanie priemernej ekonomickej výkonnosti nielen v rámci EÚ, ale aj v eurozóne. Pre tento rok očakáva Eurostat rast hrubého domáceho produktu (HDP) celej EÚ na úrovni 1 %, zatiaľ čo v prípade eurozóny by mal byť tento rast nižší, na úrovni -0,8 %. Slovensko teda má šancu sa mierne priblížiť priemernej ekonomickej úrovni EÚ 27,” zdôraznil Malina.

Dodal, že v minulom roku bolo Slovensko v prepočte HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily na úrovni 73 % priemeru EÚ, čo predstavuje nárast z 71 % v roku 2022. „Napriek tomu je tento výsledok nelichotivý, keďže v roku 2015 sme boli na úrovni 79 %,” upozornil.

Slovensko zaostáva

„Slovensku sa nedarí transformovať svoju ekonomiku z výrobného zamerania na hospodárstvo s vyššou pridanou hodnotou. V oblasti inovácií, vývoja a výskumu zaostávame, čo je dôsledkom zanedbaného školstva. Bez výrazného zlepšenia v tejto oblasti je rýchlejšie dobiehanie priemeru EÚ len ťažko dosiahnuteľné,” dodal Malina.

txbtxb