- Liečebné pobyty v kúpeľoch sú čoraz drahšie.
- Ich majitelia nemajú na výber, inflácia spôsobila zvyšovanie cien vo viacerých oblastiach.
Liečba v kúpeľoch bude na Slovensku drahšia. Uvádza to portál STVR s tým, že v dôsledku inflácie museli majitelia kúpeľných zariadení zvýšiť ceny nielen za procedúry, ale aj za ubytovanie.
Tieto zmeny pocítia predovšetkým seniori, ktorí si do kúpeľov chodia liečiť pohybové, kožné či iné zdravotné problémy.
Riaditeľ Kúpeľov Sliač Martin Beňuch poukazuje na to, že zvyšovanie cien potravín, energií, no aj vyššie platy zdravotníkov sú dôvodmi, pre ktoré musel ísť s cenami hore. V súčasnosti pacienti za jeden deň stravy alebo procedúr zaplatia viac ako v minulom roku.
„Stále to nie je ani pri doplatkoch tak, aby sme boli úplne ekonomicky spokojní. Poplatky začínajú niekde od troch eur, a čo sa týka letnej sezóny, tak od päť eur. Hovoríme o najnižších doplatkoch, ktoré máme,” hovorí.
V prípade, že pacienti strávia v kúpeľoch 20 dní a za každý z týchto dní zaplatia o 5 eur viac, celý pobyt bude v konečnom výsledku drahší až o 100 eur. Ak chce pacient nadštandardné služby, konečná suma bude ešte vyššia. Zatiaľ čo pre niekoho ide o výrazný nárast poplatkov, pre Asociáciu slovenských kúpeľov sú takéto doplatky únosné.
Janka Zalešáková, predsedníčka ASK, totiž uvádza, že pokiaľ pacientovi kúpeľnú starostlivosť schváli lekár, pacient si môže vybrať kúpele zo zoznamu tých, ktoré jeho diagnózu môžu liečiť. Tieto zoznamy pacientom poskytuje zdravotná poisťovňa. Na základe tohto zoznamu si pacient môže pozrieť ceny doplatkov a rozhodnúť sa, čo si vlastne môže dovoliť.
Na podmienkach kúpeľom záleží, rokujú o nich pravidelne so zdravotnými poisťovňami. To, k akému navýšeniu dôjde, však určuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Kúpeľná liečba je na Slovensku obľúbená
Liečbu v slovenských kúpeľoch absolvovalo v minulom roku až 167 187 pacientov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,1 percenta. Dospelí sa najčastejšie liečili na ochorenia pohybového aparátu, zatiaľ čo deti na netuberkulózne choroby dýchacích ciest. Tieto údaje zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií, uvádza portál Teraz.sk.
Dospelým osobám trvale bývajúcim v SR bola kúpeľná liečba najčastejšie indikovaná pre choroby pohybového ústrojenstva (102 511 osôb), netuberkulózne choroby dýchacích ciest (18 276) a choroby obehového ústrojenstva (6 985). Detskí pacienti s trvalým pobytom v SR boli najčastejšie liečení s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest (2 723), chorobami pohybového ústrojenstva (1 870) a nervovými chorobami (556).
Počet pacientov liečených v kúpeľoch sa minulý rok takmer vrátil na úroveň návštevnosti pred pandémiou COVID-19. Väčšinu z nich tvorili osoby s trvalým pobytom na Slovensku, ktorých bolo 145 112.
Národné centrum zdravotníckych informácií uviedlo, že zdravotné poisťovne uhradili liečebný pobyt pre 41 percent týchto pacientov. Zvyšných 59 percent pacientov si pobyt v kúpeľoch uhradilo z vlastných prostriedkov.