- Leto je na akciových trhoch veľmi nepokojné.
- Aktuálne čelia masívnemu poklesu.
PR článok XTB. Leto je na akciových trhoch obvykle pokojným obdobím, ale tento rok to tak zďaleka nie je. Minulý týždeň totiž prichádzali výsledky veľkých technologických spoločností. Svoje čísla oznámili napríklad spoločnosti Microsoft, Meta, Amazon a Apple. Všeobecne možno povedať, že výsledky všetkých spoločností boli dobré a väčšina z nich prekonala očakávania ako z hľadiska tržieb, tak ziskov. Spoločnosti priniesli aj niektoré pozitívne sprievodné informácie. Napriek dobrým číslam však reakcie akcií neboli v niektorých prípadoch pozitívne, čo vznietilo prvú vlnu výpredajov.
Vývoj akciového trhu
Napríklad akcie Microsoftu výrazne klesali po tom, čo spoločnosť veľmi mierne nenaplnila očakávania v oblasti cloudu. Oblasť cloudu je pre Microsoft v súčasnej dobe kľúčová, pretože rast posledných niekoľkých štvrťrokov bol založený predovšetkým na dianí okolo umelej inteligencie, ktorej čísla by mali mať na rast tohto segmentu zásadný vplyv. Investori preto pravdepodobne chceli vidieť jednoducho o niečo presvedčivejšie čísla.
Amazon potom mierne zaostal za očakávaním tržieb a tiež vydal horší výhľad, pretože americkí spotrebitelia sú o niečo slabší. Na druhú stranu však Amazonu rastie cloud o niečo lepšie, než sa očakávalo, takže v tomto prípade boli čísla opäť lepšie. Meta a Apple potom poskytli solídne čísla. Výsledky však v niektorých prípadoch neboli úplne presvedčivé, čo posunulo akciové indexy nadol.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
V piatok popoludní prišli aj pomerne negatívne čísla z americkej ekonomiky. Tá vytvorila oveľa menej nových pracovných miest, než sa očakávalo, a miera nezamestnanosti vyskočila na 4,3 %, čo je najvyššia hodnota od októbra 2021. Investori sa začali obávať, že ekonomika začína výrazne spomaľovať a že Fed drží sadzby vysoko príliš dlho. Vysoké sadzby tlmia ekonomiku, a tak sa objavujú obavy, že tieto vysoké sadzby môžu prispievať k tomu, že sa ekonomika dostane do recesie. Tieto čísla v piatok tiež výrazne pohli trhmi a zrazili akciové indexy dole.
Tretím dôvodom korekcie akcií boli víkendové výsledky spoločnosti Berkshire Hathaway. Tie boli síce dobré, ale boli v nich dve veľmi zaujímavé informácie. Prvá z nich je, že Berkshire predala približne polovicu svojich akcií spoločnosti Apple. Buffett predáva Apple už dlhšiu dobu a v prvom štvrťroku tohto roku už znížil podiel o viac ako 10%. Vtedy situáciu komentoval slovami, že Apple považuje za najlepší podnik na svete, dokonca lepšiu ako American Express alebo Coca-Cola, a že akcie predáva z daňových dôvodov. Teraz však Buffett a jeho ľudia predali zhruba polovicu zostávajúcej pozície. Podiel Applu v investičnom portfóliu Berkshire ešte nedávno presahoval 50 %, teraz zrejme klesol na zhruba 20 %. Predaj je na jednu stranu pochopiteľný, akcie Apple boli na historických maximách aj napriek mnohým problémom, ktoré spoločnosť mala. Apple bol tiež naozaj veľkou súčasťou portfólia firmy a zhodnotenie akcií sa pohybovalo okolo 500-800%. Aj vďaka tomuto kroku vzrástla hotovosť Berkshire na rekordných 277 miliárd dolárov, viď. obrázok nižšie:
Buffett v minulosti mnohokrát ukázal, že má nos na nákupy akcií so zľavou, a tak táto informácia môže naznačovať, že Buffett teraz očakáva veľké prepady na akciových trhoch a že hromadí hotovosť, aby mohol nakupovať akcie so zľavou. Na druhej strane treba dodať, že Buffett mal v posledných rokoch pomerne dosť prešľapov, napríklad pri akciách TSMC, telekomunikačných spoločností, leteckých spoločností a nedávno pri akciách Paramount, kde priznal, že išlo o chybu. To, že Buffett urobí nejaký krok, teda nemusí nutne znamenať, že bude úspešný, aj keď historicky dokázal podobné situácie využiť.
Viac informácií o aktuálnom dianí na (nielen) akciových trhoch nájdete na webe XTB.