- Na Slovensku nie je výnimkou vishingový podvod.
- Jeho cieľom je získať osobné informácie.
- Podvodníci pri vishingu využívajú sociálne inžinierstvo.
Podvodníci sú v súčasnosti čoraz vynaliezavejší, preto na svoje potenciálne obete skúšajú rôzne taktiky, ako od nich vylákať peniaze. Jednou z takýchto metód je aj vishing. O téme informoval portál oPeniazoch.
Vishing je veľmi obľúbenou technikou podvodníkov nielen u nás. Celý proces začína telefonátom potenciálnej obeti. Ak sa nedovolá, tak zvykne zanechať hlasovú správu. Cieľom je získať osobné informácie, ktoré môže následne využiť na obratie obete o peniaze.
Vishingový útok spadá do kategórie kybernetických zločinov, pretože ide o techniku, ktorú využívajú podvodníci na získanie prístupu k osobným informáciám a k peniazom.
Podvodníkom ide najčastejšie o získanie prístupu k bankovému účtu osoby a ukradnutie čísla kreditných kariet. Niekedy zvolia aj takú taktiku, že im obete dobrovoľne pošlú peniaze.
Podvodníci pri vishingu využívajú sociálne inžinierstvo. Ide o stratégiu, ktorú jednotlivci alebo skupiny používajú na manipuláciu a zavádzanie ľudí, aby sprístupnili citlivé informácie alebo vykonali kroky, ktoré ohrozujú ich bezpečnosť. Spolieha sa skôr na psychológiu a ľudské správanie než na technické know-how.
Cieľom je u obete vytvoriť paniku. Následne obeť už nereaguje správne a týmto krokom má podvodník oveľa ľahšiu cestu k získaniu citlivých a osobných informácií. Najčastejšími témami sú ohrozené peniaze alebo pomoc blízkemu v núdzi.
Vtedy obeť reaguje pod tlakom, teda rýchlo a nelogicky. Podvodník sa navyše klasifikuje ako pracovník banky, investičný poradca, pracovník daňového úradu alebo blízky rodinný príslušník, teda aby získal u obetí vyššiu dôveryhodnosť.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.