- Brazília sa plánuje po dlhých rokoch napokon pripojiť k Belt and Road.
- Ide o čínsku iniciatívu, ktorá má za cieľ prepojiť globálnu infraštruktúru.
- Vzťahy medzi Čínou a Brazíliou sa opäť významne posilnili.
Brazília sa ako člen BRICS plánuje pripojiť k čínskej iniciatíve, ktorá nesie názor Belt and Road (BRI), odhalil brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Ide o významný posun v postoji Brazílie ku globálnemu projektu infraštruktúry, ktorá ovplyvňuje finančné trhy, keďže doteraz sa krajina tejto iniciatívy nezúčastňovala, uvádza Finbold.
Brazília vstupuje do BRI
Brazílsky prezident uviedol, že je potrebné investovať do renovácie diaľnic, a že vstup do BRI bude mať pre krajinu významný prínos. Zatiaľ potrebuje pripraviť návrh na vyhodnotenie všetkých pozitívnych faktorov a prínosov, ktoré Brazília získa za predpokladu, že sa tejto iniciatívy zúčastní.
Čínska iniciatíva Belt and Road (BRI) je stratégia iniciovaná Čínskou ľudovou republikou, ktorá sa snaží spojiť Áziu s Afrikou a Európou prostredníctvom pozemných a námorných sietí s cieľom zlepšiť regionálnu integráciu, zvýšiť obchod a stimulovať hospodársky rast.
BRI, spustená v roku 2013, sa zameriava na rozvoj infraštruktúry a investícií vo viac ako 150 krajinách. Štúdie Svetovej banky naznačujú, že iniciatíva by mohla zvýšiť obchodné toky v zúčastnených krajinách o 4,1 percenta a zvýšiť HDP v rozvojových krajinách východnej Ázie a Tichomoria o 2,6 až 3,9 percenta.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
BRICS posilňuje vzťahy
Brazília sa najprv obávala, že vstup do BRI spôsobí odcudzenie od západných partnerov. Čína však tlačila na Brazíliu už pomerne dlho, aby sa k nim pripojila. Napokon, rozhodnutie Brazílie vstúpiť do BRI by mohlo mať významné dôsledky pre geopolitiku Južnej Ameriky. Je totiž dosť možné, že ju budú nasledovať aj menšie ekonomiky v regióne.
Táto nová spolupráca upevnila vzťahy medzi Brazíliou a Čínou, ktoré existujú už 50 rokov. Rozhodnutie môže pripraviť pôdu pre hlbšiu hospodársku spoluprácu medzi členmi BRICS, ktorá okrem infraštruktúry pracuje aj na vlastnom platobnom systéme.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí ministrov zahraničných vecí BRICS v Nižnom Novgorode vyhlásil, že blok aktívne pracuje na platobnom systéme v národných menách členov. Cieľom je údajne skvalitnenie medzinárodného menového systému a posilnenie obchodu a poskytovania pôžičiek medzi krajinami BRICS.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa na video nižšie: