Rast čínskych miest je v posledných troch desaťročiach na prudkom vzostupe. Čínska vláda momentálne plánuje megamesto pomocou blockchain technológie. Podporiť by ju v tom mala blockchainová spoločnosť ConsenSys.
Čína v súčasnosti prežíva vrchol urbanizácie. Dva príklady tohto razantného rastu sú mestá Shenzen a Pudong Shanghai. Medzi rokmi 1980 až 2010 vykazovalo mesto Shenzen najrýchlejší rast v ľudských dejinách. Dnes tam žije okolo 12,5 milióna obyvateľov – ešte v roku 2000 to bolo 6,5 milióna. Pudong sa od roku 1990 vyvinulo zo zeleninových a ryžových polí na zvláštnu hospodársku zónu s takmer dvoma miliónmi obyvateľov. Obe mestá sú výsledkom snahy vtedajšej hlavy štátu Denga Xiaopinga reformovať krajinu a otvoriť sa svetu. Dnes sú dôležitými globálnymi, finančnými a obchodnými centrami.
Novovytvorené „mesto snov” – Xiong´an
Súčasný čínsky prezident Xi Jinping si chce vytvoriť vlastnú mestskú pamiatku – „mesto snov” Xiong´an. Projekt má podľa Xi-a nasledovať princípy „svetovej vízie, medzinárodných štandardov a čínskych atribútov.” Avšak návrh mesta, ktorý siaha až po rok 2050, by mal byť vďaka dlhodobému plánovaniu väčší a inovatívnejší ako pôvodne zamýšľal Deng. Aby mohol Xi tento úmysel naplniť, kompletne zmenil čínsku ústavu. Doposiaľ bol výkon funkcie prezidenta obmedzený na dva po sebe nasledujúce mandáty, teda na 10 rokov. Teraz bude môcť vládnuť neobmedzene.
Na zriadenie mesta Xiong´an zvolil Xi rozvojovú provinciu, ktorá leží v strede medzi mestami Peking, Tianjing a Shijizhuang. Xiong´an sa vyznačuje tým, že je jednou zo zriedkavých vodných oblastí v severnej Číne. Tento bohatý zdroj vody by mal realizovať myšlienku zelenej a ekologickej oblasti pre život. Do roku 2035 chce mať Xi podstatnú časť výstavby hotovú. Na konci by malo stáť vplyvné ultramoderné socialistické Smart City. Ako informovala čínska vláda v apríli tohto roku, toto mesto bude už o 15 rokov dôležitou spojnicou regiónov Peking-Tianjin-Hebei. Dovtedy sa má hustota obyvateľstva vyšplhať na neuveriteľných 10 tisíc obyvateľov na jeden kilometer štvorcový.
Partnerstvo s ConsenSys
Xiong´an má ako pionierske mesto písať dejiny čínskej modernizačnej stratégie. Adekvátne tomu vzali na vedomie aj inovatívne riešenia pre plánovanie a výstavbu. 23. júla oznámili čínska vláda a spoločnosť ConsenSys ich partnerstvo. Joseph Lubin, zakladateľ ConsenSys a spoluzakladateľ Etherea, pritom zdôraznil:
„Je zo jeden z našich prvých veľkých projektov v Čínskej ľudovej republike, a preto nás veľmi teší, že pomôžeme definovať mnohé spôsoby využitia Etherea na vytvorenie dôveryhodnej infraštruktúry.”
Detaily partnerstva alebo možné prípady využitia neboli zverejnené. ConsenSys však vyhlásila, že „obe strany uzavreli dohodu s rôznymi aspektmi tejto inovatívnej a komplexnej iniciatívy a Xiong´an sa etabluje ako Smart City budúcej generácie a vedúce blockchainové centrum.”
Len prednedávnom bol oznámený podobný úmysel použiť blockchainovú technológiu na vytvorenie jedného čínskeho mesta. V spolupráci s Francúzskom majú vznikať ekologické blockchainové mrakodrapy. Obzvlášť pútavý je na tomto projekte popri mnohých možnostiach technológií postoj Číny. Od septembra 2017 je zakázaný obchod s kryptomenami a ICO. Zdá sa však, že nasadenie takýchto technológií v krajine je na prudkom vzostupe.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj:
btc-echo.de