Spotreba energie môže byť počas leta vyššia. Toto sú najväčší „energetickí žrúti”

  • Ak si myslíte, že vo vašej domácnosti je najväčším energetickým žrútom chladnička alebo televízor, ste na omyle.
  • Ktoré spotrebiče spotrebujú najviac elektriny v letných mesiacoch?
Ekonomika Spotreba energie môže byť počas leta vyššia
Spotreba energie môže byť počas leta vyššia. Zdroj: Shutterstock.com/LightField Studios, Damir Khabirov

Ktoré spotrebiče spotrebujú najviac elektriny v letných mesiacoch? Andrej Fáber, špecialista z energetických auditov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), uvádza, že najväčšími žrútmi energie môže byť chladnička s mrazničkou, a to pre zvýšené nároky na chladenie a vyššiu teplotu v interiéri. Informuje o tom portál Správy RTVS.

V domácnostiach s elektrickými zásobníkmi, kde sú vyššie nároky na sprchovanie, sa zvyšuje aj spotreba elektriny na ohrev teplej vody. Najväčšími žrútmi energie sú však pravdepodobne chladničky, mrazničky a klimatizácie,” vysvetlil Fáber.

Pomoc je jednoduchá

Existuje viacero spôsobov, ako ušetriť energiu. Napríklad klimatizáciu môže čiastočne nahradiť stiahnutie žalúzií, ktoré zabránia prenikaniu tepla a slnečných lúčov do domácnosti.

Okrem toho Fáber odporúča, aby domácnosti pri sprchovaní využívali úsporné hadice. Týmto spôsobom dokážu ušetriť na spotrebe teplej úžitkovej vody.

Pomerne dosť peňazí z peňaženky vytiahne počas leta aj zapnutá klimatizácia v aute. Podľa meraní autá, ktoré majú svetlú karosériu, majú v interiéri až o desať stupňov Celzia menej ako tie tmavé. Aby ste teda tmavé vozidlá poriadne vychladili, spotrebujete viac paliva.

Takisto bazény a vírivky majú významný podiel na spotrebe elektrickej energie v letných mesiacoch, či už ide o ich filtráciu, alebo ohrievanie pomocou tepelného čerpadla. Fáber odporúča inštalovať strešné termické slnečné kolektory, ktoré dokážu ohriať bazén na požadovanú teplotu.

Podľa štúdií odborníkov môže mať sušička bielizne až 30-percentný podiel na spotrebe elektrickej energie v domácnosti. Počas horúcich dní vám pomôže vzduch a slnko, kde sa oblečenie bude sušiť pomerne krátko.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.