Koniec prúdenia plynu cez Ukrajinu. Zelenskyj má však možné riešenie

  • Ukrajina nechce do Európy dovážať ruský plyn.
  • Prezident Zelenskyj prišiel s možným riešením.
  • Dodávky plynu by mohli prísť z Azerbajdžanu.
Ekonomika Ukrajina už plyn z Ruska dodávať nechce
Ukrajina už plyn z Ruska dodávať nechce. Zdroj: shutterstock.com/Kletr/Review News
BitmarketsCrypto All Stars mobil

Ukrajina už od začiatku konfliktu z februára 2022 plánuje ukončiť dodávky plynu z Ruska cez svoje územie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prišiel s novým možným riešením. O téme informoval denník Pravda.

Ukrajina už nechce byť mostom medzi Ruskom a EÚ, napriek tomu si je ukrajinský prezident vedomý svojej dôležitej úlohy. Európu nechce nechať napospas osudu. Prišiel preto s možným riešením.

Zemný plyn by mohol do Európy putovať z Azerbajdžanu. Návrhom sa už zaoberajú predstavitelia oboch zainteresovaných krajín.

Dodávky plynu by mohli prísť z Azerbajdžanu

Dodávky plynu by mohli prísť z Azerbajdžanu. Zdroj: shutterstock.com/Rustamli Photos

Problémom však môže byť to, že Ukrajina nemá s Azerbajdžanom spoločnú hranicu. Všetok plyn by teda aj tak musel prechádzať cez Rusko. Európska únia a Ukrajina požiadali Azerbajdžan, aby pomohol pri rokovaniach s Ruskom o tranzite plynu.

Do Európy prúdi z Ruska aktuálne približne 15 miliárd metrov kubických plynu ročne. Je to len zlomok zo 150 miliárd metrov kubických, ktoré k nám prichádzali pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Ruská invázia na Ukrajinu

Ruská invázia na Ukrajinu je prebiehajúci vojenský konflikt, ktorý začal 24. februára 2022 inváziou ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajinu. Ozbrojená kampaň je pokračovaním eskalácie napätia trvajúceho od začiatku roku 2022 a rozšírením konfliktu na východnej Ukrajine trvajúceho od roku 2014.

Invázia spôsobila desiatky tisíc obetí na oboch stranách a spustila jednu z najväčších utečeneckých kríz v Európe. Viac ako 8 miliónov Ukrajincov bolo nútených utiecť z krajiny a ďalších 5 miliónov bolo vysídlených vnútorne.

Svojím rozsahom a tempom bojových operácií ide o najväčší medzištátny ozbrojený konflikt v Európe od skončenia druhej svetovej vojny.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.