Už to začalo. Praská akciová bublina, varujú analytici

  • Akciový trh posledné obdobie zaznamenáva extrémne zhodnotenie.
  • Dôvod rýchleho rastu spočíva vo vysokom dopyte po umelej inteligencii.
  • Ekonómovia a analytici sa zhodujú v tom, že čoskoro praskne bublina.
Ekonomika Akcie sú v bubline. Zdroj: shutterstock.com/Golden Dayz/168 STUDIO/QuirkCraft Studio a TradingView
Akcie sú v bubline. Zdroj: shutterstock.com/Golden Dayz/168 STUDIO/QuirkCraft Studio a TradingView

Akciový trh reprezentovaný americkými akciovými indexami nezastaviteľne rastie a zdá sa, že ho nič nezastaví. Od trhového dna z októbra 2022 nastalo len jedno krátke obdobie poklesov v lete 2023. Mnohí analytici však začínajú upozorňovať na rastúce riziko prasknutia bubliny, uvádza Business Insider. Skutočne hrozí výpredaj?

Akcie nezastaviteľne rastú

Najväčší a najznámejší akciový index S&P 500 sa od októbra 2022 zhodnotil až o 56 %. Na pomery akciového trhu je to pozoruhodné číslo. Len aby ste mali predstavu, dlhodobý priemerný ročný výnos je 8 až 10 %. Hlavným dôvodom prudkého nárastu sú technologické firmy, ktoré cítia extrémny dopyt po umelej inteligencii.

Rýchly rast akcií pokračuje

Rýchly rast akcií pokračuje. Zdroj: TradingView

Dokonca na krátky čas sa stala Nvidia najhodnotnejšou firmou na svete a predbehla aj spoločnosti Microsoft a Apple. V čase písania jej trhová kapitalizácia dosahuje už 2,9 bilióna dolárov. Akcie Nvidie dokázali za rovnaké obdobie narásť až o neuveriteľných 1 150 % a to len za 20 mesiacov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Analytici veria, že bublina praskne

Ekonóm Harry Dent upozornil, že akcie sú uprostred bubliny všetkých bublín a mohli by stratiť viac ako polovicu svojej hodnoty. Dokonca predpovedal extrémny scenár, v ktorom S&P 500 klesne až o 86 %, zatiaľ čo Nasdaq by mohol klesnúť o približne 92 %. Dôvodom je údajne príliš dlhá uvoľnená monetárna a fiškálna politika.

Výskumná spoločnosť Capital Economics, naopak, verí, že pred prasknutím bubliny môže dôjsť ku finálnemu zhodnoteniu trhu o ďalších 20 %. Údajne by index S&P 500 mohol zaznamenať prudkú korekciu po náraste na 6 500 bodov. Najväčšie nafúknutie bubliny by malo nastať už čoskoro a bude predstavovať finálnu fázu rastu.

Čo si myslíte o vývoji akcií pre najbližší rok?

Loading ... Loading ...

Populárny investor John Hussman si myslí, že akcie po prasknutí klesnú až o 70 %. Pred korekciou varuje už viac ako rok. Za najviac nadhodnotený považuje S&P 500, ktorý údajne niečo podobné zaznamenal naposledy v roku 1929, tesne predtým, ako sa akciový trh prepadol a americká ekonomika sa dostala do špirály ekonomickej depresie.

V neposlednom rade Robert Kiyosaki posledné roky taktiež neustále upozorňuje na ekonomickú depresiu. Známy autor bestselleru Bohatý otec chudobný otec si myslí, že vyvrcholenie tejto depresie budeme ešte len vidieť a údajne to najhoršie ekonomiku ešte len čaká.

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť si nasledujúce video:

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.