Vedia niečo, čo my nie: Banky po celom svete hromadia zlato

  • Centrálne banky po celom svete rekordne nakupujú zlato.
  • Zlato za posledné 2 roky drží krok s najväčším akciovým indexom S&P 500.
  • O zlato je enormný záujem aj zo strany vlád.
Ekonomika Centrálne banky nakupujú zlato
Centrálne banky nakupujú zlato. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Bigc Studio
BitmarketsBitmarkets

Centrálne banky po celom svete plánujú zvyšovať svoje zlaté rezervy. Dôvodom je údajne geopolitické napätie a finančná neistota, uvádza News Bitcoin. Nie je vôbec prekvapivé, že sa finančné inštitúcie uchýlia k takýmto krokom, keďže zlato je dodnes považované za povinnú zložku každého investičného portfólia.

Centrálne banky akumulujú zlato

Na základe správy „2024 Central Bank Gold Reserves Survey” od svetovej rady pre zlato je otázka držby najvzácnejšieho aktíva na svete čoraz kritickejšia. Prieskumu sa zúčastnilo 70 centrálnych bánk. V roku 2023 tieto inštitúcie naakumulovali ďalších 1 037 ton zlata, čo predstavuje druhý najvyšší ročný údaj v histórii po roku 2022, kedy nakúpili až 1 082 ton.

Zlato

Zlato je v súčasnosti najhodnotnejšie aktívum na svete s odhadovanou trhovou kapitalizáciou 15,67 bilióna dolárov.

Roky 2022 a 2023 boli rekordné, keďže inflácia prekonala najvyššie hodnoty za posledné desaťročia. Avšak, centrálne banky plánujú v trende pokračovať aj napriek tomu, že tempo rastu cien sa už stabilizovalo. To otvára otázku, či vedia niečo, čo bežní ľudia nie. Pravdou ale je, že finančná neistota pretrváva aj naďalej.

Odpoveď respondentov na otázku ako sa zmenia držby zlata bánk do 1 roka

Odpoveď respondentov na otázku ako sa zmenia držby zlata bánk do 1 roka. Zdroj: Central bank gold reverves survey

Aj keď už fiat peniaze nie sú dávno kryté zlatom, úloha drahého kovu je extrémne dôležitá. Vlády aj finančné inštitúcie po celom svete toto aktívum akumulujú, pretože chcú do svojho portfólia priniesť istú stabilitu, ktorú zlato predstavuje. Dodnes si totiž úspešne plní úlohu uchovávateľa hodnoty a ochrancu proti inflácii.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Cena zlata prekonáva rekord

Vysoký dopyt po zlate zo strany inštitúcií spôsobil, že cena sa výrazne pohla smerom nahor. Výsledkom je, že zlato dokonca drží krok s najväčším akciovým indexom S&P 500. Zatiaľ čo S&P 500 od trhového dna z októbra 2022 stúpol o 56 %, zlato za to isté obdobie narástlo o 43 %.

Zlato verzus akcie

Zlato verzus akcie. Zdroj: TradingView

Pre drahý kov je takáto cenová výkonnosť extrémne volatilná a je iba dôkazom toho, že o zlato je enormný záujem. V posledných rokoch tak investori nielen úspešne ochránili kapitál pred infláciou, ale aj inkasovali vysoké zisky. Ak bude záujem zo strany centrálnych bánk pokračovať aj najbližší rok, cena zrejme bude prekonávať nové historické maximá.

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.