Na Slovensko začal prúdiť plyn z novej trasy. Nahradí ten ruský?

  • Slovensko začalo viac využívať plynovod z Maďarska.
  • Od začiatku roka prišlo na Slovensko už 1,5 miliardy metrov kubických plynu.
  • Tento objem by sa mal postupne navyšovať.
Ekonomika Na Slovensko prúdi plyn z juhu
Na Slovensko prúdi plyn z juhu. Zdroj: shutterstock.com/Nasibli Sabir/noomcpk
Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner

Slovensko sa od februára 2022 čoraz menej spolieha na dovoz plynu z Ruska a stále hľadá iné cestičky. Aktuálne sme začali viac využívať južné potrubie. Informuje o tom denník Pravda.

Hovoríme o plynovom spojení so susedným Maďarskom. Dovoz plynu sa od začiatku tohto roka niekoľkonásobne navýšil. Len pre porovnanie, v minulom roku sa na Slovensko doviezlo 0,6 miliárd metrov kubických plynu.

Aj týmto sa utužujú vzťahy

Aj týmto sa utužujú vzťahy. Zdroj: shutterstock.com/Ahmed Elborollosy

Od začiatku roka 2024, teda za približne prvých päť mesiacov, sa stihlo doviesť už 1,5 miliardy metrov kubických plynu. To znamená, že plyn prúdiaci z Maďarska vie aktuálne pokryť približne 15 % dopytu. Tento objem by mal však ešte stúpať. Zvýšenie importu plynu z Maďarska potvrdil aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP):

Vzhľadom na hrozbu ukončenia dovozu plynu cez Ukrajinu je dôležitá diverzifikácia trás, napríklad z poľského LNG terminálu v Gdansku.

Slovensko dováža zhruba 2 miliardy metrov kubických zemného plynu, ale z tohto objemu 90 % exportuje ďalej. Po napadnutí Ukrajiny Ruskom sa začal viac využívať dovoz zo susedného Česka, odkiaľ sme v roku 2022 doviezli 31 % potreby našej krajiny. Zvyšok zaobstaral dovoz plynu z Ruska cez napadnutú Ukrajinu.

Zemný plyn

Zemný plyn je nejedovatý prírodný horľavý plyn využívaný ako fosílne palivo a ako surovina pre chemický priemysel. Jeho hlavnou zložkou je metán. Používa sa tiež ako zdroj vodíka a na výrobu dusíkatých hnojív. Pri nedokonalom spaľovaní zemného plynu vzniká vysoko toxický oxid uhoľnatý. V malom množstve však CO vzniká pri každom spaľovaní a spaliny z plynu nie sú cítiť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko sa už čoskoro definitívne odstrihne od ruského plynu

Späť
Strana 1/2Ďalej
Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.