Ponziho schéma: Najznámejšia pyramídová hra v dejinách pripravila ľudí o miliardy

  • Investície s vidinou rýchleho zisku lákajú každého z nás.
  • Má to však svoje riziká, ktoré často prehliadame.
  • Najnebezpečnejšie sú Ponziho schémy.
Off topic Ponziho schéma
Ponziho schéma. Zdroj: shutterstock.com/Tero Vesalainen/Andrew Angelov
Freedum fighters PCBitmarkets

Ponziho schéma je jednou z najznámejších foriem finančného podvodu. Pomenovali ju po Charlesovi Ponzim, ktorý sa v roku 1920 stal známym vďaka rozsiahlym podvodom v Bostone.

Čo sa skrýva pod týmto označením a o aké podvody ide? Možno vás to prekvapí a možno nie, ale táto forma oberania ľudí o peniaze funguje do dnešných dní.

Pyramídová hra

Pyramídová hra. Zdroj: shutterstock.com/Torbz

Čo to tá Ponziho schéma vlastne je?

Ponziho schéma je typ investičného podvodu, kde sa zisky pre starších investorov financujú z peňazí od nových investorov namiesto toho, aby boli generované z reálnych ziskových aktivít.

Tento cyklus pokračuje, kým sa nedostane na bod, keď už nie je možné prilákať dostatok nových investorov, aby pokryli platby pre existujúcich investorov, čo vedie ku kolapsu schémy. Bežný človek tento fenomén pozná aj pod názvom „pyramídová hra”.

Psychológia pyramídových hier

Jedným z hlavných faktorov, prečo sú Ponziho schémy tak úspešné, je psychologická manipulácia. Podvodníci často využívajú charizmatický prístup a sľubujú vysoké výnosy bez rizika.

Investori sa často nechávajú zlákať vidinou rýchleho zisku a ignorujú varovné signály. Navyše, keďže prvé výnosy bývajú vyplatené načas, dôvera v schému narastá a investori reinvestujú svoje zisky, čo ešte viac posilňuje podvod.

Začalo to takto…

Charles Ponzi, taliansky imigrant, prišiel do Spojených štátov začiatkom 20. storočia s nádejou na lepší život. Po sérii neúspešných pokusov o podnikanie sa rozhodol vyskúšať niečo nové, uvádza portál History Hit.

Ponzi tvrdil, že jeho investičná schéma by mohla dosiahnuť neuveriteľné zisky prostredníctvom arbitráže medzinárodných poštových kupónov, ktoré by kupoval v jednej krajine a predával v inej za vyššiu cenu. Sľuboval investorom návratnosť investície vo výške 50 % za 45 dní alebo 100 % za 90 dní.

Ponziho podvod začal priťahovať veľké množstvo investorov, pričom Ponzi neustále získaval nové prostriedky na vyplácanie starších investorov, čím udržiaval ilúziu ziskovosti. Schéma sa však začala rúcať, keď investigatívni novinári a finanční analytici začali pochybovať o jeho schopnosti generovať také vysoké zisky.

Ponziho podvod bol napokon odhalený a spôsobil obrovské straty tisícom investorov, čím vyvolal národný škandál. Ponzi bol zatknutý a odsúdený na tri roky väzenia. Nakoniec ho deportovali naspäť do Talianska.

Najväčšie Ponziho schémy v histórii

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.