- Minister uviedol, že vďaka spoločným stretnutiam došlo k dohode, ktorá na istý čas vyrieši konflikt medzi dvoma stranami.
- Čo všetko sa zmení?
Konflikt medzi samosprávami a poskytovateľmi sociálnych služieb ohľadom financovania starostlivosti o klientov sa vyriešil. Po novom bude mať obec alebo kraj 30 pracovných dní na to, aby umiestnili klienta do vlastného, verejného alebo súkromného zariadenia.
O ukončení sporu informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš spolu so štátnym tajomníkom rezortu práce Branislavom Ondrušom, predsedníčkou Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Annou Ghanamovou a podpredsedníčkou Združenia miest a obcí Slovenska Boženou Kováčovou.
Minister uviedol, že vďaka spoločným stretnutiam došlo k dohode, ktorá na istý čas vyrieši konflikt medzi dvoma stranami.
„Dohodli sme sa na úprave aktuálne často spomínaného paragrafu 75 v zákone o sociálnych službách. V súčasnosti platí, že obec alebo samosprávny kraj musí neverejnému poskytovateľovi sociálnych služieb poskytovať finančný príspevok, ihneď po uzavretí zmluvy medzi klientom a pobytovým zariadením bez toho, aby do toho mohla samospráva nejako vstúpiť,” ozrejmil Tomáš.
Zmena spočíva v tom, že povinnosť bude platiť až v prípade, že obec alebo kraj nevyrieši poskytnutie sociálnej služby umiestnením klienta do buď vlastného, alebo iného verejného či neverejného zariadenia do 30 pracovných dní.
Víťazom tohto sporu sa stane človek potrebujúci pomoc. Nezmení sa totiž na rukojemníka rôznych súdnych sporov. Okrem toho je výsledok dohody aj stanovenie konkrétnej lehoty, dokedy sa musí rozhodnúť o poskytnutí sociálnej služby.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Novela zákona sa bude preberať aj v parlamente
Podľa Erika Tomáša sa dohodnutá zmena čo najskôr premietne do novely zákona, ktorá by mala byť v parlamente schválená na jeseň tohto roka a účinnosť nadobudne začiatkom roka 2025. Ide však o dočasné opatrenie, kým nevstúpi do platnosti reforma financovania sociálnych služieb, ktorú ministerstvo práce plánuje zaviesť od roku 2026. Ako uviedol Tomáš:
Pevne verím, že ako sme sa teraz dohodli na tomto riešení, tak sa zhodneme aj na novej reforme. Dúfam, že aj pri jej tvorbe bude prebiehať taká forma komunikácie, ako to bolo aj v tomto prípade.
Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb podľa Ghanamovej tento kompromis víta, no nepovažuje ho za dôvod na oslavu. Uvedomujú si, že na vytvorenie novej reformy je potrebná pokojná a korektná komunikácia medzi oboma stranami. Len tak sa dá podľa predsedníčky asociácie dosiahnuť spravodlivá reforma, ktorá je pre odkázaných občanov dôležitejšia ako výsledok súdneho sporu.
Podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska Božena Kováčová vyhlásila:
Vítam našu dohodu, hoci sme chceli vrátiť paragraf do pôvodného stavu, kedy samosprávy rozhodovali, kde klienti pôjdu. Tento kompromis troch strán sme dosiahli zásluhou nás všetkých a aj v dôsledku nešťastnej udalosti v Handlovej. Verím, že do roku 2026 vytvoríme reformu, ktorá bude výhodná pre našich klientov. Vďaka tejto dočasnej zmene bude samospráva vedieť, kde má umiestneného občana a kam idú finančné prostriedky.