- V prípade smrti príbuzného treba myslieť na vystrojenie pohrebu.
- Výška ceny však závisí od individuálnych požiadaviek.
- Lacnejším riešením je kremácia.
Smrť blízkeho človeka je vždy veľmi zničujúca. Smrti sa ale, žiaľ, nikto z nás nevyhne, a s ňou je spojený aj pohreb. Ten je však na Slovensku mimoriadne drahou záležitosťou. O téme informoval denník Pravda.
Je faktom, že európska populácia sa zmenšuje a starne. Každý piaty Európan má v súčasnosti 65 rokov a viac. S tým súvisí aj pohrebný biznis, ktorému sa začína čoraz viac dariť.
Štatistický úrad SR uvádza, že od roku 1980 na Slovensku zomiera približne 50-tisíc ľudí ročne. Tieto štatistiky narušil hlavne rok 2021, keď z dôvodu koronavírusu zomrelo na Slovensku viac ako 73-tisíc ľudí.
Predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž pre portál Pravda povedal:
Nevieme vyčísliť, o koľko sa zisky zvýšili počas pandémie, pretože úmerne s vyšším počtom zosnulých bolo treba zvýšiť odpracované hodiny zamestnancov, zvýšili sa náklady na dopravu, na uloženie tiel zosnulých, na ochranné a dezinfekčné pomôcky – tie išli cenovo hore v stovkách percent, napr. rukavice, ktoré stáli dve eurá, sa predávali za vyše 30 eur – bolo treba zabezpečiť chladiace návesy, vypomáhať kolegom v okresoch.
Ako je to teda s cenou samotného pohrebu?
Je dobré na začiatok povedať, že cena každého pohrebu je veľmi individuálna, pretože závisí od konkrétnych požiadaviek. Všeobecne sa ale pohybuje od 1 300 do 1 800 eur.
Pokiaľ ide o klasický pohreb, ktorý zahŕňa rozlúčku so zosnulým, obrad a pochovávanie, rečníka, prenájom domu smútku a kar pre desiatky rodinných príslušníkov a najbližších, tak ceny sa môžu vyšplhať na tisícky eur.
Otázkou je však naďalej aj to, či bude stále dostatok miesta na pochovávanie nových nebožtíkov. V obciach problém s nedostatkom pohrebných miest nehrozí, no úplne iná situácia je v mestách. Tie musia myslieť dopredu.
Kritická situácia je podľa všetkého v našom hlavnom meste, pretože Martinský cintorín je plný, podobne aj malé miestne cintoríny Prievoz, Rača a ďalšie. Čo sa týka Vrakune a Ružinova, tie majú k dispozícii približne 800 voľných miest.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.