Slováci sú zadlžení až po uši. Dlhy má každý ôsmy Slovák

  • Dlhy po splatnosti majú najmä mladí Slováci.
  • Najčastejšie dlhujú sumy od 400 do 4 000 eur.
Novinky Slováci majú dlhy po splatnosti
Slováci majú dlhy po splatnosti. Zdroj: shutterstock.com/SB Arts Media

Podiel Slovákov so záväzkami po splatnosti sa medziročne nezmenil. Ukázal to aktuálny prieskum spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

Zatiaľ čo v predchádzajúcom roku narástol podiel dlžníkov s dlhmi po splatnosti z 8 % na takmer 13 %, aktuálny prieskum uvádza rovnaké hodnoty, teda 13 %. Bez zmien zostal aj pomer mužov a žien, viac dlhov po splatnosti majú muži oproti ženám. Dlhy po splatnosti majú najčastejšie ľudia vo veku 25 až 34 rokov, kde ide o každého piateho dlžníka.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol podiel nesplatených dlhov u bankových subjektov zo 48 % na 41 %. Nasledujú dlžné platby za služby typu telefón, či internet s medziročným nárastom z 24 % na 26 % a platby po splatnosti za bývanie, kde podiel klesol z 24 % na súčasných 18 % dlžníkov. Na štvrtom mieste sú nesplatené nebankové úvery, kde v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom vidieť pokles z 23 % na 17 %. Skoro každý ôsmy nesplácaný záväzok predstavuje dlh voči príbuzným alebo priateľom.

Nesplácané záväzky

Rovnako ako v minulom roku majú aj teraz dlžníci nesplácané záväzky najčastejšie vo výške 400 až 4 000 eur, ale ich podiel klesol z predchádzajúcich 43 % na súčasných 37 %.

 

Najčastejšie majú také nesplatené záväzky ľudia vo veku 25 až 34 rokov s vysokoškolským vzdelaním. Mierne však vzrástol podiel dlžníkov so záväzkami po splatnosti vo výške nad 4 000 eur, a to z 24 % na 26 %, pričom spravidla ide o mužov bez maturity z Prešovského kraja.

Zvýšil sa aj podiel dlžníkov s nesplácanými dlhmi do 400 eur, z minuloročných 34 % na súčasných 36 % dlžníkov. Také dlhy po splatnosti majú najčastejšie dlžníci vo veku 18 až 24 rokov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slováci najčastejšie neplatia záväzky kvôli strate zamestnania

Rovnako ako v predchádzajúcom roku je zďaleka najčastejšou príčinou nesplácania záväzkov strata zamestnania, avšak podiel tejto príčiny klesá z minuloročných 42 % dlžníkov na súčasných 33 %. Ako druhú najčastejšiu príčinu nesplácania svojich dlhov uvádzajú respondenti prieskumu chorobu dlžníka alebo člena jeho rodiny, podiel 26 %. Na treťom mieste sa zhodne umiestnili vysoké splátky úverov, veľké nečakané výdavky a problémy s plánovaním rozpočtu.

Neschopnosť splácať svoje dlhy riešia Slováci najčastejšie obmedzením svojich výdavkov a dohodou s veriteľom o úprave výšky splátok a splátkového kalendára. Zároveň sa snažia nájsť si ďalšiu prácu alebo iný zdroj príjmov, aby mohli svoje záväzky začať opäť splácať.

Predovšetkým mladší ľudia však veľmi riskujú a berú si na splácanie svojich súčasných záväzkov ďalšie úvery a skoro každý desiaty dlžník nad svojimi nesplácanými záväzkami zatvára oči,” dodáva generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Najčítanejšie články

1

Veľká zmena: Žiadna 23 % DPH sa nekoná. Rozhodnutie vlády prekvapilo

2

Biedronka prekvapuje aj Poliakov. Žasnú nad jej rozhodnutím týkajúcim sa Slovenska

3

Sociálna poisťovňa hľadá ľudí. Okrem platu 2 700 eur ponúka jedinečné benefity

4

V peňaženke možno nosíte vzácnu dvojeurovku. Vyšla len pred pár dňami

5

Veľká slovenská banka odstaví svoje elektronické služby. Na toto buďte pripravení

PR články

Z vrcholu na dno: Neuveriteľný príbeh pádu spoločnosti Intelu

PR články  | 26. septembra 2024

PR článok XTB. Intel, kedysi neotrasiteľný líder v oblasti procesorov, čelí v posledných rokoch dramatickému obratu svojho osudu.

Úpadok spoločnosti Intel

Investujte ako šampión: XTB predstavuje Zlatana Ibrahimovića ako tvár revolúcie vo financiách

Ľuboš Kovár  | 24. septembra 2024 Horúca novinka

Fintech gigant XTB spája sily s futbalovou legendou v prevratnej marketingovej kampani zameranej na investičné riešenia budúcnosti.

XTB predstavuje nového ambasádora značky
Horúca novinka

XTB ohlásilo exkluzívnu novinku: Víta nového ambasádora - Zlatana Ibrahimoviča

PR články  | 23. septembra 2024

XTB, popredná investičná platforma, ktorá nedávno oslávila svoje 20. výročie, prichádza s veľkou novinkou pre svet investovania.

XTB má nového ambasádora