Výborné správy pre peňaženky Slovákov. Podľa analytikov sa už ceny zvyšovať nebudú

  • Odborníci z Národnej banky Slovenska poukazujú na tri dôvody, prečo by mohlo dôjsť k zastaveniu rastu cien.
  • Je však veľmi pravdepodobné, že budeme svedkami aj zlacňovania potravín.
Ekonomika Podľa analytikov sa už ceny zvyšovať nebudú
Podľa analytikov sa už ceny zvyšovať nebudú. Zdroj: Shutterstock.com/PERO studio
BitmarketsBitmarkets

V priebehu dvoch rokov sa inflačnej kríze podarilo zvýšiť ceny potravín takmer o 40 percent. Posledný rok sa niesol podľa portálu tvnoviny.sk v znamení upokojovania situácie. Slovákov však poteší aj nasledujúca správa.

Odborníci z Národnej banky Slovenska poukazujú na tri dôvody, prečo by mohlo dôjsť k zastaveniu rastu cien, alebo dokonca ich poklesu.

Tvrdý zásah inflácie

Analytici poukázali na to, že inflačná kríza zasiahla Slovensko veľmi tvrdo. Ukázalo sa totiž, že na Slovensku malo zdražovanie potravín štvrté najrýchlejšie tempo v celej Európske únii. Okrem toho si však analytici všimli aj to, že štyri z desiatich položiek počas uplynulých mesiacov začali lacnieť.

Na základe týchto informácií sa odborníci pokúsili odhadnúť cenový vývoj na ďalšie obdobie. Podarilo sa im nájsť tri dôvody, ktoré Slovákov a ich peňaženky celkom určite potešia.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

3 dôvody, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári

Odborníci uvádzajú, že ceny poľnohospodárskej výroby mieria smerom dole v celej Európskej únii. Aktuálne sa nachádzame v situácii, kedy sú veľkoobchodné ceny v porovnaní s uplynulým rokom o desatinu nižšie.

Pokles cien sa zaznamenal aj v prípade hnojív, ktoré sú kľúčovým výdavkom pre farmárov. V ich prípade došlo k poklesu o 40 percent. Dôvod znižovania cien hnojív je jednoduchý, môže byť totiž spojený s lacnejšími energiami, ktoré sú pri ich výrobe potrebné.

Na záver analytici postrehli momentum inflácie potravín. „Trojmesačnú infláciu v eurozóne očistili o sezónne vplyvy a z dvojciferných úrovní sa dostali na jedno percento,” uvádzajú tvnoviny.sk.

Vďaka týmto trom dôvodom by mohlo dôjsť k zastaveniu rastu cien priemerného nákupu. Zdražovanie položiek Slováci pocítia minimálne, naopak, poteší ich postrehnuteľné zlacňovanie.

Horúca téma

Osem členských štátov Európskej únie (EÚ) vyzvalo v piatok Brusel, aby podnikol kroky proti nadnárodným korporáciám, ktoré nespravodlivo obmedzujú predaj produktov v rámci EÚ. Týmto spôsobom nútia európskych spotrebiteľov platiť vyššie ceny. Uvádza to portál Teraz.sk.

Táto výzva prišla iba deň po tom, čo Európska komisia spoločnosti Mondelez udelila pokutu 337,5 milióna eur. Dôvodom pokuty americkému výrobcovi cukroviniek, vlastníkovi známych značiek, ako sú čokoláda Toblerone či sušienky Oreo bolo obmedzenie cezhraničného predaja.

Životné náklady sú kľúčovou témou pred nadchádzajúcimi európskymi voľbami v júni, keďže domácnosti v EÚ zasiahlo prudké zvýšenie spotrebiteľských cien po pandémii COVID-19 a ruskej invázii na Ukrajinu.

Hoci inflácia od svojho vrcholu koncom roka 2022 spomalila, ceny potravín zostávajú vysoké.

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.