- V roku 2023 vedci zaznamenali 77 prípadov, čo predstavuje šesťnásobný nárast.
- Pozrite sa, ako sa patogén prejavuje na ľudskom zdraví.
Počet prípadov plesňových infekcií spôsobených kvasinkou Candida auris rastie vo svete, s najvýraznejším nárastom v Európe, najmä v Nemecku. Server Tagesschau informoval, že v roku 2023 vedci zaznamenali 77 prípadov, čo predstavuje šesťnásobný nárast.
Pre zdravých ľudí táto huba škodlivá nie je.
Medzi príznaky infekcie patrí horúčka, akútna zmätenosť, dýchavičnosť, nízky alebo klesajúci krvný tlak a zrýchlený pulz.
Server uvádza, že situácia sa stáva problematickou, najmä keď kvasinka postihne ľudí s oslabeným imunitným systémom, ako sú tí trpiaci určitými existujúcimi ochoreniami.
Ak sa táto kvasinka dostane do tela, môže spôsobiť závažné ochorenia a ovplyvniť viacero orgánov. Osobitne nebezpečná je situácia, keď sa kvasinka dostane do krvného obehu, pretože to môže viesť ku vzniku sepsy.
Web dopĺňa, že každá hodina bez lekárskej starostlivosti zvyšuje riziko úmrtia o sedem percent. Vo viac než 50 percentách prípadov je infekcia touto kvasinkou smrteľná.
Počet prípadov v Spojených štátoch vzrástol zo 173 v roku 2017 na 2 377 v roku 2022. Niektoré z týchto prípadov môžu byť smrteľné. Analýza 192 pacientov hospitalizovaných v tom istom období ukázala, že asi tretina hospitalizácií sa skončila smrťou.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Existuje liek?
Problémom je aj to, že pre kvasinku Candida auris takmer neexistuje žiadny účinný liek. Candida je totiž multirezistentná, čo znamená, že vykazuje odolnosť voči rôznym typom antimykotík, teda liekom, ktoré sa používajú na liečbu kvasinkových a plesňových infekcií.
Odborníci preto predpokladajú, že v nasledujúcich rokoch bude počet prípadov pravdepodobne narastať. Navrhujú preto rozšíriť ohlasovaciu povinnosť aj na tieto prípady.
Týmto spôsobom by bolo možné včas identifikovať nekontrolované ohniská v nemocniciach a zastaviť ďalšie šírenie ochorenia.
Problémom je zmena klímy
Emisie skleníkových plynov sa hromadia v atmosfére, čo vedie ku globálnemu otepľovaniu. Pre bodavý a vodný hmyz, ktorý je nositeľom ochorení ako malária alebo cholera, je zmena klímy pozitívnym vývojom, pretože im najviac vyhovuje teplé a vlhké prostredie.
Ako uvádza portál TREND, extrémne poveternostné podmienky pravdepodobne ešte zhoršia situáciu.
Počasie, ktoré je každým rokom teplejšie, môže viesť k predĺženiu života komárov a iných škodcov, ktoré patogény prenášajú. Zároveň môže rozšíriť oblasť ich výskytu. Aj na Slovensku sme svedkami toho, že častejšie obdobia tepla viedli k zvýšeniu životnosti komárov. Tie prenášajú krymsko-konžskú hemoragickú horúčku. Ide o vírus, ktorý vedie k smrteľnému krvácaniu a zlyhaniu orgánov až v 30 percentách prípadov.
Okrem toho je problémom aj otepľovanie morí. Globálne otepľovanie vedie k roztápaniu ľadovcov, čo môže spôsobiť, že sa do sveta dostanú veľmi staré zombie vírusy.