Prichádza kolaps ekonomiky USA? Naznačuje to tento indikátor

  • Cena zlata síce teší, ale môže predikovať pochmúrnu budúcnosť.
  • Uvádza to známy analytik vo svojej predikcii.
  • Vzostup ceny spája s kolapsom ekonomiky USA.
Ekonomika Cena zlata stúpa
Cena zlata stúpa. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
Okazio PCFreedum fighter mobil

Cena zlata môže byť návodom na predikciu budúceho vývoja. Ekonomika USA sa zdá byť zo všetkých súčasných ukazovateľov pomerne silná. Rezistencia firiem pred vysokými úrokovými mierami analytikov prekvapila. Prestalo sa hovoriť o prichádzajúcej recesii či dokonca kríze. Na druhej strane však stúpa cena zlata, čo býva často sprievodným javom prichádzajúcich problémov.

Do tejto situácie vstúpil svojou predikciou analytik, ktorý prepája práve tieto oblasti. Stúpajúce ceny zlata a striebra spája s prichádzajúcim kolapsom ekonomiky USA.

Cena zlata rastie

Egon von Greyerz, bývalý bankár a analytik trhu so zlatom, predpovedá výrazný nárast cien zlata a striebra. To dáva zároveň do kontextu blížiaceho sa kolapsu finančného systému Spojených štátov. Podľa jeho slov budú úrokové sadzby v hyperinflačnom prostredí presahovať 10 %. Podľa predikcie to bude podnietené vydávaním neobmedzeného dlhu a stratou dôvery v americký dolár.

Von Greyerz poukazuje na to, že aj keď tradiční hráči na trhu nekupovali zlato, jeho ceny neustále rástli. Trh podľa neho anticipuje nadchádzajúce vysoké úrokové sadzby, ktoré budú poháňané eskalujúcimi deficitmi a explóziou dlhu. Vieme však, že zlato nakupujú vo veľkom meradle centrálne banky. Ich možnosti sú neobmedzené, preto je možné čiastočne tieto úvahy spochybniť. Na druhej strane, centrálne banky svoje nákupy pravidelne reportujú.

Dlh USA a následne celý globálny dlhový systém sa podľa názoru analytika stanú neudržateľnými. Dôvodom je, že úroky platené z dlhu exponenciálne narastú v dôsledku nezodpovedného vydávania dlhu. To podľa von Greyerza povedie k poklesu hodnoty amerického dolára a nástupu hyperinflačného obdobia, ktoré spôsobí systémové zlyhanie v bankovom systéme. Tento vývoj nie je možné v súčasnosti dostatočne zhodnotiť, ale vývojová tendencia je popísaná nespochybniteľne.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kolaps ekonomiky USA

Von Greyerz varuje, že problémy v bankovom systéme sú len na začiatku. Padajúce ceny dlhopisov a kolaps hodnôt úverov na nehnuteľnosti sú len začiatkom tohto procesu. Ako príklad uvádza nedávny prípad, keď musela byť zachránená banka Republic First Bancorp. Tento prípad sa môže javiť ako endemický, problém však je, že dôvody sa zásahom regulátora nevyriešili.

Masívna strata dôvery v dlhopisy a akcie privedie investorov k tradičnejším formám ochrany, ako sú zlato a striebro. Von Greyerz vo svojom článku tvrdí, že východné krajiny z tohto posunu ťažia, keďže hromadili zlato, zatiaľ čo Západ svoje rezervy znižoval. Do istej miery to súvisí aj s krokom USA, ktoré využili silu a možnosti dolára na potrestanie Ruskej federácie za útok na územie Ukrajiny.

Okrem toho von Greyerz argumentuje práve tým spôsobom, že geopolitické prvky, ako je hypotetická konfiškácia ruských aktív držaných v zahraničných bankách, tiež podporia tento rast. „Zlato ani striebro ešte nezačali svoj skutočný pohyb. Akákoľvek významná korekcia pravdepodobne príde z oveľa vyšších úrovní,” uzavrel von Greyerz.

Mohlo by vás zaujať: Najväčší rast za posledný mesiac. Bitcoin opäť prudko stúpa

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.