- Odísť do dôchodku v nízkom veku je snom mnohých ľudí.
- Obyvatelia týchto krajín môžu túto možnosť využiť.
Odísť do dôchodku skôr by chcel azda každý. Na Slovensku to umožňuje práve predčasný dôchodok. Mnoho ľudí aj napriek nemu ostáva v práci s myšlienkou, že dôchodkový vek je na Slovensku veľmi vysoký. Nevedia však, že v niektorých krajinách je táto hranica stanovená na ešte vyšší vek.
V roku 2023 vydala OECD správu o dôchodkovom veku a penziách v členských krajinách. Portál TREND na základe týchto údajov pripravil rebríček, v ktorom sa dozviete, v ktorých krajinách mohli ľudia v roku 2022 odísť do dôchodku najskôr.
Pre tých, ktorí plánujú vstúpiť do dôchodku v roku 2024, dôchodkový vek zostáva rovnaký – 64 rokov – a to až do ročníka narodenia poistenca 1966. Dôchodkový vek sa znižuje o 6 mesiacov za každé vychované dieťa, pričom maximálny možný počet detí, ktoré môžu ovplyvniť dôchodkový vek, je tri, čo znamená maximálne zvýhodnenie o 18 mesiacov.
Česko
Česká republika sa nachádza na desiatom mieste v rebríčku krajín OECD s najnižším vekom odchodu do dôchodku. V roku 2022 mohli muži aj ženy vstúpiť do dôchodku a využívať jeho výhody vo veku približne 64 rokov. Avšak, ženy v Česku často opúšťajú pracovný trh trochu skôr ako muži.
Francúzsko
V roku 2022 mali Francúzsko a Česko rovnakú stanovenú vekovú hranicu pre odchod do dôchodku, ktorá bola rovnaká pre ženy aj mužov. Zaujímavé je, že priemerne muži odchádzali do dôchodku o niekoľko rokov skôr ako ženy a aj skôr ako je oficiálne stanovený dôchodkový vek.
Slovensko
Niektorých môže prekvapiť, že Slovensko sa zaradilo medzi desiatku krajín s najnižším štandardným vekom pre dôchodok. Táto stanovená veková hranica je o jeden rok nižšia ako v prípade oboch predchádzajúcich krajín. Avšak, muži aj ženy väčšinou opúšťajú pracovný trh o rok až dva skôr, než je stanovený štandardný vek.