- Ministri jednotlivých rezortov začali prepúšťať zamestnancov.
- Je to v rámci šetrenia výdavkov jednotlivých ministerstiev.
- Na rezorte práce už skončilo 200 zamestnancov.
Ministri aktuálnej vlády zobrali konsolidáciu financií do vlastných rúk a pomáhajú jej tým, že robia na svojich rezortoch personálne čistky. O téme informoval denník Pravda.
Nie je to žiadnym prekvapením, pretože sa na tom dohodli na rokovaní vlády. Už 30. apríla mali ministri poslednú šancu na predloženie návrhu na racionalizáciu stavu svojich zamestnancov.
Napríklad minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) o svojom rezorte povedal toto:
Od nástupu nového vedenia na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny môžem povedať, že sme zoškrtali počet pracovníkov v riadnom pracovnom pomere o 100 a zároveň sme zoškrtali aj počet dohodárov o rovnaký počet, teda o 100 ľudí, s tým, že v súčasnosti sme spustili ešte personálno-procesný audit, na základe ktorého budeme vyhodnocovať efektivitu štruktúry zamestnancov.
K tejto téme sa vyjadril aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) s tým, že prepúšťanie v jeho rezorte by sa malo týkať úradníkov a nie príslušníkov policajného, hasičského a záchranného zboru.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SSD) chcú taktiež hľadať miesta, kde ušetriť, ale k tomu potrebujú detailnú analýzu štátnych podnikov a inštitúcií. Na druhej strane rieky je ministerstvo školstva na čele s ministrom Tomášom Druckerom (Hlas-SD).
Úlohy, ktoré máme na ministerstve, predovšetkým z realizácie a implementácie plánu obnovy, si vyžadujú ďalšie zdroje, takže určite v tejto oblasti nevieme hľadať žiadnu ďalšiu optimalizáciu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Plnia tak prianie premiéra
Premiér Robert Fico (Smer-SSD) po rokovaní vlády ohľadom ďalších krokov konsolidácie ešte začiatkom apríla oznámil, že vidí priestor na šetrenie vo veľkej prezamestnanosti na ústredných orgánoch štátnej správy.
Možno teraz vyplaším zamestnancov na ústrednej štátnej správe, ale myslím si, že 30-percentný rez by absolútne nebol viditeľný a tie ministerstvá, ústredné orgány štátnej správy by mali rovnaký výkon, možno dokonca lepší výkon ako majú teraz.
Premiér tak nepriamo oznámil, že by úrady mohli prísť až o takmer tretinu svojich zamestnancov, čo by boli výrazné čistky v štátnom sektore.
Vláda chce šetriť napríklad aj na výdavkoch ministerstiev, čo potvrdil aj sám minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SSD). Na niektorých rezortoch sa to už prejavilo znižovaním počtu zamestnancov.
Do nej okrem všetkých ministerstiev, ktorých máme na Slovensku konkrétne pätnásť, patrí aj Úrad vlády Slovenskej republiky, Protimonopolný úrad Slovenskej republiky, Štatistický úrad Slovenskej republiky, Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky, Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, Úrad pre verejné obstarávanie, Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky, Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky, Národný bezpečnostný úrad a Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video!