- Štát spúšťa projekt Právo na prvé zamestnanie.
- Chce predísť odlivu mladých Slovákov po doštudovaní do zahraničia.
- Štát zamestnávateľovi preplatí až 90 % z celkovej ceny práce.
Mnoho mladých Slovákov pravidelne odchádza za lepším životom do zahraničia – či už ide o štúdium alebo následné hľadanie si lepšej práce. Vláda má plán, ako mladých v krajine udržať. O téme informoval portál Správy RTVS.
Nový projekt nesie názov Právo na prvé zamestnanie. V jednoduchosti ide o to, že štát bude platiť takým zamestnávateľom, ktorí dajú prácu mladým ľudom aj napriek tomu, že nemajú skúsenosti.
Cieľom je dosiahnuť, aby Slováci neodchádzali po škole do zahraničia
Zatiaľ sa do projektu zapojilo 137 zamestnávateľov. Projekt je nastavený tak, že štát zamestnávateľovi preplatí 90 % z celkovej ceny práce zamestnanca. Najviac však 1 318 eur mesačne.
Príspevok poskytuje štát zamestnávateľovi po dobu šiestich mesiacov a bude vyplácaný jednorazovo. Podmienkou pre zamestnávateľa je to, že daného zamestnanca musí v práci udržať minimálne ďalších šesť mesiacov.
Štát na tento projekt vyčlenil sumu 13 miliónov eur. Túto možnosť môžu využiť aj Slováci, ktorí pracujú v zahraničí a chcú sa vrátiť domov. O viac povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD):
Od 15. apríla majú zamestnávatelia možnosť žiadať o podporu takýchto pracovných miest. Za prvé dva týždne úrady práce zaznamenali presne 137 takýchto žiadostí. V súčasnosti máme nezamestnaných 6 446 absolventov. A čo sa týka mladých ľudí do 29 rokov, takých máme nezamestnaných viac ako 37-tisíc.
Podľa inzertných portálov hľadajú zamestnávatelia v rámci tohto projektu najčastejšie pozície ako predavač, opatrovateľ alebo operátor výroby. To sú však pozície, ktoré pre mladých Slovákov nie sú atraktívne.
Najčastejším dôvodom je nízka životná úroveň krajiny. Druhým dôvodom je aktuálna politická situácia. Mladí nesúhlasia a politickými krokmi aktuálnej vlády pod vedením Roberta Fica (Smer-SSD). Do tretice sú to väčšie príležitosti na vzdelávanie a zamestnanie v zahraničí.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.