- Bitcoin v súčasnosti koriguje svoju cenu.
- Pokles z historicky najvyšších cenových hladín je o viac ako 20 %.
- Analytici vysvetľujú, prečo je práve toto cenové dno.
Bitcoin, najznámejšia kryptomena, nedávno zažila výrazný pokles ceny. Ten vyvolal v komunite a medzi obchodníkmi diskusie o možnom dosiahnutí jej cenového dna. Medzi 30. aprílom a 1. májom došlo k poklesu ceny o 11,5 % na 56 522 USD, čo spôsobilo likvidáciu longových pozícií (obchody, ktoré vsadili na vzostup ceny) v hodnote 172 miliónov USD. Tento pokles je ale považovaný za pomerne nízky vzhľadom na otvorené záujmy futures na Bitcoin v hodnote 28,9 miliardy USD ešte pred samotnou korekciou ceny.
Bitcoin klesá
V tejto situácii existujú rôzne scenáre a názory. Viacero analytikov sa však zamýšľa nad tým, či toto môže byť dno poklesu. Analýza potenciálneho dna ceny Bitcoinu zahŕňa tri kľúčové aspekty:
- výsledky zasadnutia Federálneho rezervného systému (FED) z 1. mája,
- odolnosť ťažiarov Bitcoinu a
- rastúci dopyt po stablecoinoch v Číne.
Očakáva sa, že FED udrží úrokové sadzby na úrovni 5,25 %, no existujú pochybnosti o schopnosti ministerstva financií USA financovať vládny rozpočet. A to môže podstatným spôsobom ovplyvniť trhy.
⚠️ JUST IN:
*BITCOIN FALLS TO $56,000, NOW DOWN 20% FROM ITS RECORD HIGH OF $73,740#BTC #BITCOIN pic.twitter.com/4b42XqTV9r
— Investing.com (@Investingcom) May 2, 2024
V súčasnosti sa výnosy z dvojročných štátnych dlhopisov USA zvýšili na najvyššiu úroveň za posledných päť mesiacov (5,06 %). Práve to naznačuje zvýšené riziko v dôsledku oznámenia deficitu 1,07 bilióna USD za prvý polrok 2024 v rozpočte Spojených štátov amerických. Zvyšovanie úrokových sadzieb FEDu v roku 2023 viedlo k 23 % nárastu úrokových výdavkov na deficit, s predpokladom ďalšieho rastu. Tieto údaje začínajú byť znepokojujúce.
Na trhoch s kryptomenami ale zatiaľ nevládnu obavy. Bitcoinoví ťažiari, ktorí sa stretávajú s významným poklesom svojich odmien po aprílovom polení, zatiaľ nevykazujú známky kapitulácie. To môže naznačovať, že súčasný pokles cien sa blíži ku koncu. Luxor Technology hlási 57 % pokles Hashrate Indexu. Tento údaj poskytuje predstavu o dennej očakávanej návratnosti jednotlivých terahashov výpočtovej sily. Analýza pritom zohľadňuje ťažobnú náročnosť, cenu Bitcoinu a transakčné poplatky.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Kryptomeny a Čína
Ďalším indikátorom zlepšenia sentimentu na trhu je rastúci dopyt po stablecoinoch USDC v Číne. Premium na transakcie s USDC voči oficiálnemu kurzu USD dosiahlo 1. mája 2,7 %, čo signalizuje silný dopyt po konverzii čínskeho jüanu na USDC. Tento zvýšený záujem môže naznačovať pozitívny výhľad na kryptomeny v Číne, a to aj napriek súčasnému poklesu ceny Bitcoinu o 20 % za tri týždne.
Napriek potenciálnemu zlepšeniu sentimentu na trhu po zverejnení výsledkov zasadnutia FOMC a zisteniu, že obavy z kapitulácie ťažiarov sú zatiaľ neopodstatnené, ukazuje situácia na amerických trhoch iný trend. Konkrétne, čisté odlivy z amerických fondov obchodovaných na burze dosiahli za posledných päť obchodných dní 635 miliónov USD. Na prvý pohľad to budí dojem cenovej korekcie.
Tieto faktory naznačujú, že investičné toky tvoria kľúčovú súčasť pre určenie pohybov cien Bitcoinu. Zlepšujúce sa údaje však neznamenajú, že sme už zaznamenali dno. Cenu ovplyvňuje viacero faktorov. Stále teda na trhu nemôžeme vnímať istotu, že cenová úroveň podpory (support) na 56 500 USD cenu udrží.
- výsledky zasadnutia Federálneho rezervného systému (FED) z 1. mája,
- odolnosť ťažiarov Bitcoinu a
- rastúci dopyt po stablecoinoch v Číne.