- Robert Kiyosaki verí, že to najhoršie ekonomiku USA ešte len čaká.
- USA rovnako ako aj Európa stagnujú a zaznamenali pomalý rast HDP.
- Dôvodom spomalenia ekonomík sú vysoké úrokové sadzby.
Robert Kiyosaki nedávno opäť varoval verejnosť pred ekonomickou depresiou a recesiou. Uviedol, že ekonomický rast USA za prvý kvartál 2024 je na podpriemernej úrovni 1,6 % HDP, čo je v kontraste s takmer dvojnásobným tempom z posledného kvartálu 2023 na úrovni 3,4 %, uvádza News Bitcoin.
Robert Kiyosaki varuje pred ekonomickou depresiou
Na ekonomickú depresiu upozornil Kiyosaki vo svojom statuse na sociálnej sieti X (Twitter). Hovoríme o období, ktoré sa vyznačuje podpriemerným ekonomickým rastom, a to aj napriek expanzii ekonomiky. Zároveň si známy autor bestselleru Bohatý otec chudobný otec myslí, že vyvrcholenie tejto depresie budeme ešte len vidieť a údajne to najhoršie ekonomiku ešte len čaká.
Q: Is the American economy in
DEPRESSION?
A: Yes
Definition of a depression: an economy in subpar growth. In other words the economy may be growing but below potential.
Q4 2023 economy grew by 3.4%.
Q1 2024 economy grew by 1.6% less than half.
Not going to be a soft…— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) April 25, 2024
Kiyosaki už dlhodobo verí, že americká ekonomika balansuje na pokraji kolapsu. Opakovane kritizoval prezidenta Joea Bidena, ministerku financií Janet Yellenovú a šéfa Fedu Jeromea Powella. Obvinil ich, že kvôli ich politike je USA nie len v depresii, ale aj vo vojne.
Globálnu ekonomiku údajne čaká najväčšia bublina v histórii, ktorá spôsobí masívny pokles akciového trhu. Upozornil aj na rastúci dlh USA, ktorý nedávno presiahol 34 biliónov dolárov a rastie tempom 1 bilión za 100 dní. Údajne tento dlh už nikto nesplatí a je otázkou času, kedy sa prevalí.
Podľa údajov USDebtClock je národný dlh USA najvyšší v histórii, a to na úrovni 34,69 bilióna dolárov. Len pre porovnanie, na druhom mieste je Čína s dlhom 14,37 bilióna dolárov, avšak počet obyvateľov v Číne je niekoľko násobne vyšší, a tak dlh na obyvateľa v USA je výrazne väčší.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Európa nie je výnimkou
Aj keď Kiyosaki sa konkrétne vyjadruje k ekonomike USA, priamo sa to dotýka aj Európy. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) reálny rast HDP v európskom regióne je najslabší z celého sveta. Tento problém pretrváva nie len posledné mesiace, ale už roky.
Zrejme jeden z hlavných dôvodov prečo ekonomiky USA a Európy takmer vôbec nerastú sú vysoké úrokové sadzby. Centrálne banky ich už vyše pol roka držia na vrchole. Európska centrálna banka (ECB) drží úrokovú sadzbu na úrovni 4,50 %, zatiaľ čo Americká centrálna banka (FED) na intervale 5,25 až 5,50 %.
V prípade, že chcete svoje financie ochrániť pred ekonomickou krízou, odporúčame investovať. Viac sa o investičnom plánovaní dozviete v nasledujúcom videu: