- Mihnutím oka môžete prísť o svoje peniaze.
- Svetové médiá upozorňujú na podvod v obľúbenej dovolenkovej destinácii.
Cestovanie prináša množstvo nezabudnuteľných zážitkov, no je potrebné byť opatrný, aby sa medzi ne nevkrádali aj negatívne skúsenosti. Napríklad, niektoré reštaurácie môžu účtovať príliš vysoké ceny. Na miestach ako Bali sa turisti môžu stať obeťami podvodov pri výmene peňazí. Takéto triky by sa niekedy mohli zdať aj ako kúzelnícky kúsok.
Miestne médiá na Bali upozorňujú opakovane na to, že turisti prichádzajú o svoje peniaze pri výmene v zmenárňach, keď dostanú menej peňazí, než by mali. Tento problém sa stal výraznejším, keď sa na sociálnych médiách začalo šíriť video zo Sanuru na juhovýchode ostrova. Toto video poukazuje na takéto podvodné praktiky v praxi.
Ak plánujete v roku 2024 dovolenkovať na Bali a meniť si peniaze v tamojších zmenárňach, dávajte si pozor. Je možné, že mihnutím oka o ne prídete.
Ženu obrali o desiatky eur
Video zachytáva situáciu, v ktorej sa žena vráti do zmenárne, pravdepodobne nelegálnej, v predajni s oblečením. Žena oslovuje zamestnankyňu s tým, že jej dali o milión menej. Namiesto piatich dostala len štyri milióny rupií, čo je takmer 60 eur.
Zdá sa, že ženu sprevádza miestny obyvateľ, ktorý zaznamenáva celú situáciu na kamere a počuť ho aj nadávať. Podľa indonézskeho portálu The Bali Sun si turistka pravdepodobne krátko po opustení zmenárne uvedomila, že dostala príliš málo peňazí a požiadala o pomoc svojho hostiteľa.
Tento podvod nie je žiadnou novinkou
Ide o osvedčený trik, ktorý je dobre známy. Keď cudzinec vstúpi do zmenárne, pokladník spočíta hotovosť, vypočíta výmenný kurz a zobrazí turistovi sumu na kalkulačke. Potom začne pred ním odpočítavať indonézske rupie a správnu sumu vyloží na dosku. Cudzinec si spolu s ním overí počet bankoviek a vidí, že je všetko v poriadku.
Zmenárnik však potom takmer akoby kúzelnickým trikom zosype bankovky na malý okamih mimo dohľadu, akoby ich len usporiadal do kôpky. V tom čase však potichu upustí čo najviac bankoviek pod stôl a klientovi podá len čiastočný balíček. Preto by si turisti pred odchodom zo zmenárne mali vždy zopakovať prepočítanie hotovosti na pulte. Ako zdôrazňujú miestne médiá, legitímneho pokladníka to vôbec neurazí.
Jeden z čitateľov článku zdieľal svoje vlastné skúsenosti. „Ako častý návštevník Bali (40-krát) som bol tiež podvedený zmenárníkom v malej dedine Nusa Dua,” uviedol. „Problém s podvodom existuje na Bali už roky a zdá sa, že sa s tým nikto nezaoberá. Preto som si teraz stanovil prísnu zásadu, že si peniaze mením len v rezortoch.”
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video!