Príspevok, ktorý poberajú tisíce Slovákov, by sa mohol zvýšiť až o 200 eur

  • Po novom by tento príspevok dosahoval až 300 eur
  • Predkladatelia novely zákona poukazujú na to, že výška tohto príspevku je veľmi dôležitá
Ekonomika Príspevok, ktorý poberajú tisíce Slovákov, by sa mohol zvýšiť ať o 200 eur
Príspevok, ktorý poberajú tisíce Slovákov, by sa mohol zvýšiť ať o 200 eur. Zdroj: Unsplash/kabita Darlami, Markus Spiske
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Skupina opozičných poslancov predložila na rokovanie Národnej vlády Slovenskej republiky návrh novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Ako informuje portál teraz.sk, po novom by sa príspevok na opatrovanie detí s ťažkým zdravotným postihnutím mohol zvýšiť až o 200 eur. To znamená, že by bol v sume 300 eur.

Predkladatelia spresnili, že rozdiel oproti súčasnej právnej úprave spočíva v tom, že sa strojnásobuje príspevok na opatrovanie v prípade opatrovania fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ak ide o dieťa alebo viacero nezaopatrených detí.

Pre vylúčenie pochybností návrhom zákona sa nezasahuje do základnej výšky príspevku na opatrovanie,” dodali.

Tiež poukázali na citlivosť témy týkajúcej sa opatrovania zdravotne znevýhodnených osôb. Táto téma si podľa ich slov vžaduje nielen pochopenie ich individuálnych potrieb osobitne, ak ide o deti, ale aj potrieb osôb, ktoré sa o takéto deti starajú a primeranú podporu zo strany štátu a spoločnosti.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Na čo ľudia potrebujú peniaze?

Podľa poslancov je dôležité zvýšiť finančnú podporu pre rodičov detí so zdravotným znevýhodnením. Dôvodom je, aby mohli kvalitne zabezpečiť potrebnú starostlivosť, liečbu, terapie a pomocné prostriedky.

Tieto náklady výrazne ovplyvňujú rodinný rozpočet. V súčasnosti má približne 400 000 osôb v Slovenskej republike preukaz ŤZP, čo predstavuje viac ako 7 % populácie krajiny.

Poslanci zdôraznili, že podľa posledných údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (údaje z februára 2024) počet príjemcov peňažného príspevku na opatrovanie je 68 688, čo predstavuje menej než jednu pätinu z celkového počtu držiteľov preukazu ŤZP.

Presné číslo detí medzi týmito príjemcami nie je oficiálne zverejnené. Podľa poslancov však možno predpokladať, že tvoria menšinu v porovnaní s celkovým počtom opatrovaných osôb.

Štát prehodnocuje invalidné dôchodky

Ešte v auguste 2023 vstúpila do platnosti novela zákona o sociálnom poistení. Upozornil na to portál Správy RTVS.

Nielen úplní invalidní dôchodcovia, ale aj čiastoční budú dostávať viac peňazí. Lekári do januára 2024 posúdili už 7,5-tisíc z nich. Tí, ktorí majú stabilný zdravotný stav a nepotrebujú ďalšiu lekársku prehliadku, automaticky dostanú zvýšený invalidný dôchodok.

„Napríklad, ak bol pacient posudzovaný po operácii chrbtice a jeho schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť bola stanovená na 45 percent, od 1. augusta sa táto schopnosť posudzuje na 50 percent, čo je nová horná hranica,” vysvetlila Jana Tekáčová, posudková lekárka zo Sociálnej poisťovne v Košiciach.

Lekári musia prehodnotiť takmer 800 diagnóz. K ním pribudli ďalšie dve kategórie. Jedna z nich sa týka zriedkavých ochorení, druhá zhubných nádorov.

Dobrou správou je, že po tom, čo posudzovanie invalidných dôchodkov skončí, nikto nebude dostávať nižšie sumy. Buď totiž pacienti ostanú na tej úrovni invalidity, na ktorej boli, alebo postúpia vyššie.

Mohlo by vás zaujímať: Zdravotné poisťovne ponúkajú Slovákom benefity, o ktorých ani len netušia

Flockers PCFreedum fighter mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.