Žiadate o hypotéku? Pozor, zamietnuť vám ju môžu z dôvodov, ktoré by vám ani nenapadli

  • Banka si pri posudzovaní žiadateľa o hypotéku všíma viaceré veci.
  • Niektoré môžu branie hypotéky poriadne skomplikovať.
  • Toto je rebríček 10 najčastejších prekážok.
Ekonomika Odsúhlasenie hypotéky závisí od viacerých faktorov
Odsúhlasenie hypotéky závisí od viacerých faktorov. Zdroj: shutterstock.com/Michael Dechev/Elnur
BitmarketsBitmarkets

Aj keď aktuálna situácia s hypotékami nie je ani zďaleka ružová, pre niektorých je ten správny čas. Avšak, pri žiadosti sa môžu vyskytnúť aj niektoré nepríjemnosti. Téme sa venoval portál Správy RTVS.

Vybavovanie si hypotéky v banke môže viacero vecí značne spomaliť alebo dokonca niektoré vám môžu spôsobiť, že sa bankový subjekt rozhodne vašu žiadosť zamietnuť.

Každý, kto si chce podať žiadosť o hypotéku v banke, by mal vedieť, že jej výška závisí od príjmu, pričom vhod môže prísť aj všímanie si úverovej histórie žiadateľa, kde spadá úverový bankový a nebankový register.

Ľudia často stroskotajú na tom, že idú posledné mesiace na krátkodobú PN. Na toto by som určite klientov upozornil. Keď vedia, že budú kupovať nehnuteľnosť, tak, ak je to možné, by na PN nemali ísť vôbec.

Ďalším výkričníkom pre banku môže byť aj stávkovanie alebo gamblerstvo. Predsa len ide o hazard, čo banka na výpise z účtov nevidí vôbec rada. Dokonca vám tu reálne hrozí, že od banky to budú pre vás zavreté dvere. Pozor aj na neplatenie účtov. Toto všetko si vie banka zistiť.

Branie hypotéky môže viacero vecí skomplikovať

Branie hypotéky môže viacero vecí skomplikovať. Zdroj: shutterstock.com/fizkes

Banka je v pozore, aj keď na výpisoch z účtu vidí, že si klient platí predplatné na webových stránkach, kde sa môže vyskytnúť nevhodný alebo erotický obsah. Banka to v takomto prípade berie ako závislosť.

Okrem iného je pri žiadosti posudzovaný aj vek žiadateľa, kde banky vnímajú ako rizikového žiadateľa každého s vekom vyšším ako 40 rokov. Prípadne zaváži aj to, či si berie hypotéku sám, alebo si ju berú v páre. Taktiež sa banka pozerá aj na to, či má žiadateľ vyštudovanú strednú alebo vysokú školu.

Dôležitý je aj výber nehnuteľnosti, kde banka skúma jej vhodnosť, prípadne či na ňu nie sú viazané nejaké vecné bremená. Problémom môže byť to, že žiadateľ nemá na Slovensku trvalý pobyt alebo pracuje na krátkodobý pracovný pomer či dohodu.

Tu sme teda zhrnuli 10 najčastejších prekážok pri vybavovaní hypotéky:

  1. Práceneschopnosť.
  2. Stávkovanie, gamblerstvo.
  3. Platenie si prístupu na sociálne siete s „nevhodným” obsahom.
  4. Vek.
  5. Neplatenie účtov.
  6. Nevhodná nehnuteľnosť.
  7. Žiadateľ je slobodný.
  8. Žiadateľ nemá trvalý pobyt na Slovensku.
  9. Krátkodobý pracovný pomer alebo dohoda.
  10. Peniaze na ruku.
98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pomoc s hypotékami dostanú viacerí

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.